Pod Białym Orłem

Uroczystości 150 rocznicy Powstania Styczniowego w Mrzygłodzie zgromadziły rzesze mieszkańców tej dzielnicy. Późny wieczór 28 lutego 2013 r. stał się zarówno dla mieszkańców, jak i przybyłych gości niezapomnianą lekcją historii. - Takiej uroczystości Mrzygłód nie pamięta - powiedział ks. proboszcz na mszy świętej, kończącej uroczystości rocznicowe.

Obchody rozpoczęły się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym Nr 4 przy ul. Traugutta ciekawym rysem historycznym na temat powstania, wygłoszonym przez dr Kazimierza Miroszewskiego. To, co nastąpiło później było początkiem wielkiej lekcji patriotyzmu oraz hołdu, którzy licznie zgromadzeni, oddali Powstańcom. Słowno-muzyczne widowisko w wykonaniu uczniów, wspólne z publicznością, śpiewanie „Marszu Polonia” i „Roty” dostarczyło zebranym chwil wzruszenia. Zresztą, nie brakowało ich również w dalszej części uroczystości. Spacer do miejsc powstańczych przy dźwiękach werbli i w blasku pochodni tworzył wyjątkową atmosferę. W lasku, gdzie znajduje się mogiła Powstańców Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak odczytał akt nadania, przekazując go Prezesowi OSP w Mrzygłodzie druhowi Stanisławowi Pniakowskiem. Uchwałą Rady Miasta w Myszkowie miejsce to nosi nazwę Skwer płk. Teodora Cieszkowskiego. Opiekę nad nim burmistrz powierzył strażakom z OSP w Mrzygłodzie. Później rozegrała się mini bitwa w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej. Oddział konny, huk karabinów i armat, szczęk kos to wszystko stworzyło nastrój tamtych dni. Kolejnym punktem historycznego spaceru był pomnik Powstańców na Rynku. "Powstańcom w 150 rocznicę Powstania Styczniowego wdzięczni mieszkańcy" - tablicę o takiej treści zamieścili na pomniku Wicewojewoda Śląski Piotr Spyra, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, uczeń ZS-P Nr 4 Kamil Jastrząbek i Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak.

- To przepiękna, patriotyczna uroczystość - mówił wicewojewoda Spyra. Rzadko się zdarza, w dzisiejszych czasach, że mieszkańcy tak licznie biorą udział w uroczystościach. Słowa uznania dla organizatorów, a w szczególności dla uczniów skierowali wszyscy obecni na uroczystości.  Posłowie na Sejm RP Halina Rozpondek, Izabela Leszczyna, Jadwiga Wiśniewska i Grzegorz Sztolcman, wicemarszałek Mariusz Kleszczewski, starosta Wojciech Picheta, wicestarosta Mariusz Trepka, sekretarz powiatu Agnieszka Żmudzka, wójt Włodowic Adam Szmukier, burmistrz Żarek Klemens Podlejski, z-ca komendanta Policji podinsp. Krzysztof Sosnowski, przewodnicząca Rady Miasta w Myszkowie Halina Skorek-Kawka wraz z radnymi, radni powiatowi, szefowie instytucji i spółek miejskich, dyrektorzy szkół.

- Jestem dumny, że dzielnica Mrzygłód jest częścią Myszkowa, najbardziej dziękuję Wam drodzy mieszkańcy. Wspólnie pokazaliśmy, że w dzisiejszym zabieganym świecie, jest wartość nieprzemijająca - patriotyzm, piękna lekcja, którą udało się nam dzisiaj wspólnie przeżyć, a której dopełnieniem będzie msza święta w intencji powstańców, na którą wspólnie z księdzem Proboszczem zapraszam - mówił burmistrz Żak.

Listy gratulacyjne z okazji uroczystości, które zostały odczytane przy pomniku przysłali: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów i Kancelaria Senatu.