Wyprawka szkolna 2014 r.

Wyprawka szkolna 2014 r.

W roku 2014 programem są objęci uczniowie rozpoczynający w roku 2014/2015 edukację szkolną:
- w klasach II, III, VI szkoły podstawowej
- w klasie III szkoły ponadgimnazjalnej tj. zasadniczej szkole zawodowej, liceum ogólnokształcącym lub technikum
- uczniowie słabowidzący, niesłyszący, słabosłyszący, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera, z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi w przypadku, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wyżej, posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Kwoty dofinansowania do zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych:

do kwoty 225 zł
• dla uczniów klas II,III szkół podstawowych,
• dla uczniów klas II,III ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia,

do kwoty 325 zł
• dla uczniów klas VI szkół podstawowych
• dla uczniów klas VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, uczniów klas III ogólnokształcących szkół baletowych,
• dla uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI szkół podstawowych, uczniów niepełnosprawnych klas IV-VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia,
• uczniów niepełnosprawnych klas I-III ogólnokształcących szkół baletowych,

do kwoty 350 zł
• dla uczniów niepełnosprawnych klas I-III gimnazjów oraz klas I-III  ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia i klas I-III ogólnokształcących szkół sztuk pięknych oraz klas IV-VI sztuk pięknych oraz klas IV-VI ogólnokształcących szkół baletowych,

do kwoty 390 zł
• dla uczniów klas III zasadniczych szkół zawodowych,
• dla uczniów niepełnosprawnych realizujących kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej

do kwoty 445 zł
• dla uczniów klas III liceum ogólnokształcącego lub klas III technikum, dla uczniów klas VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, dla uczniów klas VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, dla uczniów klas III liceum plastycznego lub klas IX ogólnokształcącej szkoły baletowej oraz dla uczniów  niepełnosprawnych realizujących kształcenie w liceum ogólnokształcącym, w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia, w klasach IV-VI ogólnokształcącej szkoły sztuk pięknych, liceum plastycznym w klasach VII-IX ogólnokształcącej szkoły baletowej lub technikum

do kwoty 225 zł
• dla uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego realizującego kształcenie w szkole specjalnej przysposabiającej do pracy.

Wniosek należy złożyć od 18 sierpnia do 10 września 2014r.
do dyrektora szkoły,
do której uczeń będzie uczęszczał w roku szkolnym 2014/2015

Kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania dofinansowania zakupu podręczników:

• Dofinansowanie zakupu podręczników przyznawane jest na podstawie dochodu rodziny z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku.
• Kwota dochodu uprawniająca do przyznania dofinansowania nie może być wyższa niż 539 zł netto na osobę w rodzinie.
• W celu ubiegania się o przyznanie dofinansowania niezbędne jest przedstawienie wszystkich dochodów osiąganych przez członków rodziny. Należy pamiętać, że dochodem w rozumieniu ustawy o pomocy społecznej są np. świadczenia rodzinne, alimentacyjne, dodatek mieszkaniowy, alimenty płacone zgodnie z wyrokiem. W przypadku kiedy członek naszej rodziny płaci alimenty na osobę z poza rodziny to płaconą kwotę alimentów odejmujemy od dochodu rodziny.
• Obliczenie dochodów rodziny odbywa się na podstawie ustawy o pomocy społecznej zgodnie, z którą "Rodzinę tworzą osoby spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie  zamieszkujące i gospodarujące".
Możliwe jest przyznanie dofinansowania na zakup podręczników również w przypadku przekroczenia kryterium dochodowego jeżeli spełniona jest jedna z poniższych przesłanek: ubóstwo, sieroctwo, bezdomność, bezrobocie, niepełnosprawność, długotrwała lub ciężka choroba, potrzeba ochrony ofiar handlu ludźmi, potrzeba ochrony macierzyństwa lub wielodzietności, bezradność w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, brak umiejętności w przystosowaniu do życia młodzieży opuszczającej całodobowe placówki opiekuńczo-wychowawcze, trudność w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochroną uzupełniającą, trudność w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego, alkoholizm lub narkomania, zdarzenie losowe i sytuacja kryzysowa, klęska żywiołowa lub ekologiczna. Należy pamiętać, że do wniosku musi być dołączone uzasadnienie.
W przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wyprawkę szkolną przyznaje się niezależnie od dochodów po przedstawieniu kserokopii przedmiotowego orzeczenia.

2071/3390