80. rocznica wybuchu II wojny światowej
02-09-2019  administrator327

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej pod Pomnikiem Poległych za Ziemię Myszkowską cześć Poległym w kampanii wrześniowej oraz w całej II wojnie światowej oddali kombatanci, młodzież szkolna, reprezentanci stowarzyszeń i organizacji, przedstawiciele Straży oraz Policji, władze ustawodawcze i wykonawcze Miasta Myszkowa i Powiatu Myszkowskiego.

Starajmy się robić wszystko, by uchronić  przyszłe pokolenia przed wojnami, ale również zadaniem naszym jest  pielęgnować pamięć o poległych. Nikt tak  nie odda tragizmu i atmosfery tamtych dni jak jego naoczny świadek – mówił Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, gospodarz rocznicowych uroczystości, prosząc o zabranie głosu świadka tamtych wydarzeń, porucznika Wojska Polskiego Edwarda Homika.

"W 80. rocznicę tych wydarzeń, na uroczystościach, apelach, przy grobach „Nieznanego żołnierza” stoją nieliczni dziś kombatanci i weterani tamtejszych wydarzeń. I choć często omijały ich przez lata przywileje i zaszczyty mają jedno powtarzalne przesłanie- aby obecne i przyszłe pokolenia pamiętały, że Polska w tych tragicznych latach, miała wiernych Synów, którzy w jej obronie nie szczędzili krwi i życia". Takim przesłaniem do zebranych zakończył swoje wystąpienie por. Edward Homik.

Zebrani złożyli kwiaty, a występ Eskadry zakończył uroczystości.