„Czas na biznes” - nowy projekt Agencji Rozwoju Regionalnego w Częstochowie
30-09-2020  administrator380

"Czas na biznes" to projekt skierowany do 115 osób (64K/51M) powyżej 30 roku życia z subregionu północnego województwa śląskiego (m. Częstochowa, pow. częstochowski, kłobucki, myszkowski), planujących rozpocząć działalność na terenie subregionu północnego województwa śląskiego, należących co najmniej do jednej z następujących grup:

• osoby bezrobotne, bierne zawodowo, zwłaszcza te znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji na rynku pracy, tj.:
  • osoby 50+,
  • kobiety,
  • osoby z niepełnosprawnościami,
  • osoby długotrwale bezrobotne,
  • osoby o niskich kwalifikacjach,

jak również osoby należące do pozostałych grup, tj.:

• reemigranci– również repatrianci, imigranci (w tym osoby polskiego pochodzenia),
  • osoby ubogie pracujące (maksymalnie minimalne wynagrodzenie),
  • osoby odchodzące z rolnictwa i ich rodziny,
  • osoby zatrudnione na umowach krótkoterminowych oraz pracujący w ramach um. cywilno-prawnych (maksymalne wynagrodzenie - 120% minimalnego wynagrodzenia),

z wyłączeniem osób odbywających karę pozbawionych wolności z wyjątkiem osób objętych dozorem elektronicznym.

W ramach projektu przewidziane są następujące formy wsparcia:

Wsparcie szkoleniowe przed założeniem działalności gospodarczej (48 godzin szkoleniowych w zakresie m.in.: formalno-prawnych aspektów powadzenia działalności gospodarczej, form rozliczeń z US i ZUS, źródeł finansowania działalności gospodarczej, podstaw rachunkowości, podstaw sporządzania biznes planu itp.),

Dotacja na założenie działalności gospodarczej w wysokości 23 050 zł,

Wsparcie pomostowe podstawowe w wysokości 2 600 zł netto miesięcznie na okres 6 miesięcy (obowiązkowy wkład własny Uczestnika w wysokości 1.258 zł),

Wsparcie pomostowe przedłużone w wysokości 2 600 zł netto miesięcznie na okres kolejnych 6 miesięcy (udzielane w zależności od indywidualnych potrzeb Uczestnika).

Realizacja projektu rozpocznie się po podpisaniu umowy o dofinansowanie projektu pomiędzy Agencją Rozwoju Regionalnego w Częstochowie S.A. a Wojewódzkim Urzędem Pracy w Katowicach.

Projekt pn. „Czas na biznes” finansowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa śląskiego na lata 2014-2020, oś priorytetowa: VII. Regionalny rynek pracy, działanie: 7.3. Wsparcie dla osób zamierzających rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, poddziałanie: 7.3.3. Promocja samozatrudnienia.

Źrodło: Agencja Rozwoju Regionalnego w Częstochowie