"Piątka" na Paradzie Schumana

"Piątka" na Paradzie Schumana

9 maja 1950 roku  francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman ogłosił swój plan zjednoczenia Europy. Wydarzenie to stało się początkiem procesu integracji europejskiej, czego efektem jest Unia Europejska w dzisiejszym kształcie.W związku z tym wydarzeniem, tradycyjnie już w maju w Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana w Myszkowie realizowany był Tydzień Europejski. Przeprowadzone zostały konkursy, gry symulacyjne oraz warsztaty edukacyjne w których aktywnie uczestniczyła młodzież. Zwieńczeniem Tygodnia był wyjazd gimnazjalistów na Paradę Schumana.

10 maja  przez centrum Warszawy  przeszła dziewiąta już Parada Schumana, kończąca XV Polskie Spotkania Europejskie. Europejski korowód wyruszył z Placu Bankowego w Warszawie, który stał się w tym czasie miejscem spotkania tysięcy sympatyków idei integracji europejskiej z całej Polski. Myszków reprezentowany był przez  delegację uczniów i nauczycieli Zespołu Szkół Publicznych nr 5 - Gimnazjum nr 5 im. Roberta Schumana  i Szkoły Podstawowej nr 5 im. H. Sienkiewicza, a także przedstawicieli Urzędu  Miasta  Myszkowa.
Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali się niezwykle ciekawie. Żółte koszulki z  emblematami klubu europejskiego, transparenty, biało-czerwone flagi państwowe  oraz miasta Myszkowa, oryginalne birety budziły zainteresowanie i zachwyt zarówno przechodniów, jak i dziennikarzy. Dużym urozmaiceniem była prezentacja zespołu tanecznego „Impresja” działającego przy myszkowskim gimnazjum.
W trakcie Parady nasza młodzież  miała okazję do spotkania i rozmowy ze znanymi aktorami, dziennikarzami i piosenkarzami. Udzieliła kilku wywiadów różnym stacjom radiowym i telewizyjnym. Tradycyjnie doszło do spotkania z Szefem Reprezentacji Komisji Europejskiej w Polsce  Panią Różą Thun, która zawsze ciepło wspomina swoje pobyty w Gimnazjum nr 5 w Myszkowie.
Uczestnicy imprezy przemaszerowali w kierunku Nowego Światu,  gdzie zbudowane zostało tzw. Miasteczko Europejskie oferujące wszystkim moc zabaw i atrakcji. Kilkadziesiąt instytucji prezentowało w ciekawy sposób funkcjonowanie Unii Europejskiej.
Tam też wszyscy mogli zaśpiewać w kilku językach „Odę  do Radości”, wysłuchać przemówień Marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Hansa-Gerta Poetteringa, prezydenta Warszawy Hanny Gronkiewicz – Waltz czy wielu innych znamienitych gości.

Po Paradzie wszyscy wzięli udział w Festynie Europejskim. Uczniowie mogli uczestniczyć w konkursach wiedzy, przeglądać stoiska informacyjne, podziwiać barwne występy zespołów artystycznych czy pokazy różnych rodzajów tańca.
Dużą atrakcją dla młodych Myszkowian był koncert zespołu The Jet Set.
Po krótkim spacerze ulicami Starego Miasta nasza młodzież niechętnie opuszczała Warszawę obiecując sobie ponowny  przyjazd w następnym roku na kolejną jubileuszową dziesiątą Paradę Schumana.