Metodą M.Montessori w Przedszkolu nr 3

Metodą M.Montessori w Przedszkolu nr 3

Od września 2009r. Przedszkole Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi będzie pracowało metodą Marii  Montessori. System ten jest dziś znany niemal w każdym zakątku świata, a jej idee pedagogiczne w sposób istotny wyznaczyły kierunek podejmowanych działań na rzecz rozwoju przedszkola.

Aby  stosować tą metodę w swojej pracy 1 nauczyciel ukończył specjalne szkolenie. Jego zadaniem będzie przeszkolenie pozostałych pedagogów. Środki dydaktyczne zostały zakupione przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w ramach realizacji projektu „Zakup nowoczesnego sprzętu ułatwiającego kształcenie uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”. Środki dydaktyczne współfinansuje Europejski  Fundusz Społeczny, a ich wartość ( razem ze sprzętem do diagnozy i terapii logopedycznej  wynosi 131 401,67 tysięcy złotych.

Na czym polega metoda nauczania Marii Montessori

Podstawę działalności praktycznej i zagadnień teoretycznych Marii Montessori stanowi dziecko i jego rozwój. Jej zdaniem dzieciństwo to bardzo ważny okres dla rozwoju jednostki, w którym zachodzą wszystkie podstawowe procesy twórcze, nadające kształt osobowości. Następuje wówczas stały wzrost i postęp w sferze ciała i ducha, które są ze sobą zintegrowane. Wszystkie dzieci wyposażone są w wewnętrzną energię, która skłania je do aktywności i sprawia, że są niestrudzone, nie boją się wysiłku, wręcz stale go poszukują i wytrwale realizują podjęte działanie. Zdaniem Montessori na tej potrzebie spontanicznej i wszechstronnej aktywności dziecka należy oprzeć wychowanie.
Z otaczającego świata dziecko najpierw nieświadomie, a następnie w sposób zamierzony
i świadomy chłonie różne uczucia, zdobywa wiedzę i doświadczenie, które wpływają na jego dalszy rozwój. Proces ten dokonuje się dzięki typowym dla okresu dzieciństwa właściwościom takim, jak: „absorbująca psychika”, „okresy szczególnej wrażliwości”, „polaryzacja uwagi”.

-„Absorbująca psychika” - inaczej chłonny umysł, umożliwia okolicznościowe uczenie się dziecka już od wczesnego okresu życia. Dzięki niej dziecko rejestruje w podświadomości wszelkie informacje docierające z otoczenia, które przenikają umysł i tworzą jego intelektualne predyspozycje. Czyni to mimowolnie i bez wysiłku. Skutkiem jej działanie jest zapisanie w podświadomości obrazu otoczenia oraz powstanie świadomości dziecka.

-„Okresy szczególnej wrażliwości” –  to okresy, w których wrażliwość dziecka nastawiona jest na określone rodzaje bodźców. Dziecko łatwo wtedy opanowuje określone umiejętności. Okresy te są przejściowe, a dziecko w toku rozwoju kieruje swoje zainteresowanie i aktywność na coraz to inne przedmioty i treści, na opanowanie coraz to nowych umiejętności, do opanowania, których dojrzało. W tym czasie dziecko uczy się chętnie i intensywnie.

-„Polaryzacja uwagi” - to zjawisko głębokiego i długotrwałego zainteresowania jednym przedmiotem lub jedną czynnością. Tej długotrwałej i głębokiej koncentracji, dzięki której dziecko dokonuje samodzielnych odkryć, głęboko je przeżywając Montessori przypisywała fundamentalne znaczenie w rozwoju osobowości. Dzięki niej potrafi ono pracować poważnie i w sposób zdyscyplinowany, przeżywając jednocześnie radość i czerpiąc satysfakcję z efektu własnych działań. Zjawisko to występuje tylko wtedy, gdy w procesie wychowania uwzględniane są potrzeby rozwojowe dziecka i gdy wykorzystywane są okresy szczególnej wrażliwości.

Pedagogika M. Montessori pomaga w rozwijaniu indywidualnych cech osobowości, w formowaniu prawidłowego charakteru oraz  w zdobywaniu wiedzy, umiejętności szkolnych i współdziałaniu. Jest skierowana głównie do dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych, ale nie tylko. Pedagogika M. Montessori oparta jest na następujących zadaniach:
- uczenie poprzez działanie – dzieci zdobywają wiedzę i praktyczne umiejętności poprzez własną aktywność, w przemyślanym środowisku pedagogicznym, przy współpracy z nauczycielami;
- samodzielność – dzieci ćwiczą dokładność i wytrwałość przy wykonywaniu konkretnych zadań;
- lekcje ciszy – dzieci uczą się współpracować w cichych zajęciach indywidualnych i grupowych;
- porządek – dzieci zdobywają umiejętność przestrzegania zasad porządku w otoczeniu i w swoim działaniu;
- społeczne reguły – dzieci zróżnicowane wiekowo są łączone w grupy, co sprzyja wymianie wzajemnych zdolności i umiejętności;
- obserwacja – jest kluczem dorosłych do poznania świata dziecka .

W  Pedagogice M. Montessori nauczyciel z  uwagą obserwuje postępy i trudności dziecka, jest jego przewodnikiem: pozwala dziecku samodzielnie odkrywać rzeczywistość. Każde dziecko pracuje według własnego tempa i możliwości, podejmuje zadania, do których jest już gotowe. Ważną częścią  Pedagogiki M. Montessori jest oryginalny zestaw pomocy dydaktycznych wykonanych z najwyższej jakości drzewa. Materiał cechują: prostota, precyzja i estetyka wykonania, uwzględnienie zasady w  stopniowaniu trudności, logiczna spójność ogniw ciągów tematycznych, konstrukcja umożliwiająca samodzielną kontrolę błędów oraz ograniczenie – dany materiał występuje tylko raz, w jednym egzemplarzu. Wszystkie materiały są uporządkowane tematycznie i umieszczone w zasięgu ręki dziecka.   Społeczny.

Materiał  podzielony jest na pięć kategorii:
- materiał do ćwiczeń praktycznego dnia -  związany z samoobsługą, troską o środowisko, zwyczajami społecznymi;
- materiał sensoryczny – rozwijający poznanie zmysłowe;
- materiały do nauki języka, matematyki, kultury i innych dziedzin wiedzy;
- materiały artystyczne związane z ekspresja muzyczną, plastyczną i zręcznością dziecka;
- materiał z działu „Wychowanie kosmiczne”

"Kochać dziecko, to znaczy służyć mu
      jak daleko to możliwe...."
        Maria Montessori