W dniu Narodowego Święta Niepodległości

W dniu Narodowego Święta Niepodległości

Poniedziałkowe Święto 11 Listopada było inne niż poprzednie. Atmosfera obchodów od samego początku była radosna, ciepła i rodzinna. Być może nastrój ten, wprowadziły słowa ks. Stefana Jachimczaka, który mówił o działaniu ponad podziałami, o tworzeniu z myślą o mieście. Takie też wątki przewijały się w mowach Posła na Sejm RP Artura Bramory, wicemarszałka Mariusza Kleszczewskiego czy burmistrza Włodzimierza Żaka.

Gospodarz miasta mówił o realizacji celów, a cytując R.W.Emersona „Do wszystkiego, co czynisz potrzeba ci odwagi. Jakikolwiek kurs obierzesz, zawsze znajdzie się ktoś, kto ci powie, że idziesz w złym kierunku, zawsze pojawi się pokusa myślenia, że Twoi krytycy mają rację. By nakreślić kurs działania i zrealizować go do końca, potrzeba Ci odwagi żołnierza. Również czas pokoju posiada swe zwycięstwa, ale mogą ich zakosztować tylko ludzie odważni”, podkreślił ważność samego działania. Głos zabrali również wicestarosta Mariusz Trepka oraz asystentka Posłanki na Sejm RP Jadwigi Wiśniewskiej. Inność obchodów polegała również na jeszcze jednym, pięknym, patriotycznym zdarzeniu - na uczestnictwie rodziców wraz z dziećmi, w dłoniach których, powiewały biało-czerwone flagi. To najwspanialszy wyraz patriotyzmu naszych mieszkańców.

Tegoroczna uroczystość trwała dłużej niż poprzednie, bowiem podzielona była na trzy części. W pierwszej, burmistrz Żak wraz z wicemarszałkiem Kleszczewskim oraz przedstawicielami uczniów i harcerzy dokonali odsłonięcia tablicy z nazwą ronda „Rondo Flagi Rzeczypospolitej Polskiej”. Aktu poświęcenia dokonał ks. Jachimczak. A później burmistrz Żak zaprosił uczestników przemarszu na dwie niespodzianki. Były to biało-czerwone ciastka z okazji rocznicy odzyskania niepodległości oraz parada motocykli Myszkowskiego Klubu Motocyklowego. W ten sposób otwarte i wypróbowane rondo, powinno służyć nam długo i dobrze.

Przy radosnych, marszowych rytmach orkiestry strażackiej z Mrzygłodu, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską, by kwiatami uczcić pamięć poległych. Po pomnikiem miała miejsce jeszcze jedna ważna uroczystość, a mianowicie akt nadania sztandaru dla Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oddział w Myszkowie. Tej podniosłej chwili towarzyszyły odznaczenia dla zasłużonych weteranów oraz sympatyków Związku. W ich gronie znalazł się również Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak.

Dzień zakończył się koncertem laureatów XVIII Przeglądu Pieśni Patriotycznej. Każdy z laureatów schodził ze sceny przy burzy oklasków, lecz na szczególną uwagę zasługuje nowe brzmienie zespołu Eskadra. To dzięki muzykowi-instytucji Henrykowi Gmitrowi udało się połączyć i wzbogacić zespół o chór, składający się z uczniów klas wojskowy z Zespołu Szkół Nr 1 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Myszkowie.

Zimny, lecz pełen uśmiechu, radości i wewnętrznego ciepła dzień 11 Listopada przeszedł już do historii. Następny, w którym może jeszcze liczniej uczestniczyć będą dorośli z uroczymi, najmłodszymi przedstawicielami naszego miasta, przed nami.

W dniu Narodowego Święta Niepodległości (Ilość zdjęć w galerii: 52)

1945/3374