Posprzątajmy polskie lasy czyli Sprzątanie Świata 2008

Posprzątajmy polskie lasy czyli Sprzątanie Świata 2008

W dniach 19,20,21 września br. odbędzie się XV już międzynarodowa akcja „Sprzątanie świata", w której duży udział Gminy Myszków stał się już tradycją. Jak co roku wszystkie szkoły podstawowe, gimnazja i przedszkola z terenu miasta Myszkowa zostały wyposażone przez  naszą gminę (Burmistrza Miasta Myszkowa) w niezbędne materiały do sprzątania: worki 120, 60 i 35  litrowe oraz jednorazowe rękawice. Dysponujemy większą ilością worków i rękawic, tak więc gdyby jakiekolwiek organizacje czy instytucje miały ochotę włączyć się do akcji zapraszamy do siedziby Urzędu Miasta Myszkowa - pok. 202 celem zaopatrzenia w worki i ustalenia miejsc składowania worków ze śmieciami.

Zbiórką odpadów będzie zajmowała się jak co roku firma P.U.K. SANiKO Sp.  z o.o., która zbierze zebrane odpady i przekaże na wysypisko śmieci. Firma SANiKO otrzyma od Gminy  wykaz miejsc zbiórki odpadów uzgodnionych ze szkołami podstawowymi, gimnazjami i przedszkolami. Ponadto podczas zbiórki śmieci priorytetem będą  objęte worki zgromadzone wzdłuż dróg, przy placach i skwerkach oraz w innych miejscach publicznych. Jeżeli przy trasie przejazdu śmieciarki znajdą się odpady zgromadzone w innym niż wyznaczone miejscu, wszystkie bezwzględnie zostaną zebrane.

Zgodnie z hasłem tegorocznej akcji Posprzątajmy polskie lasy!,  zachęcamy do sprzątania naszych lasów. Są one jednym z największych skarbów przyrody w naszym kraju, z którym stykamy się praktycznie każdego dnia.  Są one nie tylko ostoją tysięcy gatunków roślin i zwierząt, ale szczególnie w obecnych czasach mogą skutecznie przeciwdziałać zmianom klimatycznym. Las pochłania dwutlenek węgla oraz inne szkodliwe substancje na przykład pyły, produkuje tlen, stabilizuje wilgotność powietrza, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, osłania gleby i wody, magazynuje wodę opadową i zmniejsza siłę wiatrów,  w tym ostatnio często występujących w naszym kraju tornad i huraganów. Niestety, praktycznie na terenie całej Polski, w tym również na terenie naszego powiatu lasy są zaśmiecane i niszczone. Szczególnie zachęcamy do sprzątania lasów młodzież ze szkół średnich i organizacje zrzeszające nie tylko dzieci, które ze względów bezpieczeństwa powinny „sprzątać świat”  w miejscach dla nich bezpiecznych takich jak tereny szkolne i osiedla mieszkaniowe. Część młodzieży ze starszych klas szkół podstawowych i  myszkowskich gimnazjów posprząta las Michałowski, Wierzchowinę  oraz lasek i okolice rzeki na Ciszówce.

Podczas akcji SANiKO na zlecenie Burmistrza Miasta Myszkowa zbierze nie tylko wszystkie odpady zebrane przez placówki oświatowe podległe gminie  (przedszkola, szkoły podstawowe i gimnazja), ale również  odpady zebrane przez uczniów szkół średnich: Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół nr 1, Zespół Szkół nr 2.

Osobą odpowiedzialną za zebranie i transport odpadów jest Pan Janusz Trąbki z SANiKO – tel. 034 313 14 82 lub 034 313 23 24.

Włączajmy się do akcji i pamiętajmy, że akcja Sprzątania Świata nie służy posprzątaniu tego co ktoś wyrzucił ale wzrostowi świadomości ekologicznej w naszym społeczeństwie i uświadamianiu potrzeby dbania o naszą ziemię, bo mamy ją tylko jedną. Dlatego też włączamy do akcji wszystkich od najmłodszych – przedszkolaków- do najstarszych.