Historia miasta w Zeszytach Myszkowskich

Historia miasta w Zeszytach Myszkowskich

To nowy, edukacyjny projekt, który trafił do naszych szkół, bibliotek i czytelni. Po monografii miasta, którą można jeszcze nabyć w Miejskim Domu Kultury, to drugie wydawnictwo na temat historii naszego miasta.

Dr hab. Kazimierz Miroszewski i dr Jarosław Durka wyszli z propozycją corocznego wydawania zeszytów historycznych pod tytułem „Zeszyty Myszkowskie”, które wydawane będą również pod ich redakcją naukową. Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak uznał, że jest to bardzo dobra propozycja edukacyjna zarówno dla uczniów naszych szkół jak i osób dorosłych, i tym sposobem miasto stało się wydawcą i partnerem projektu.

Jak przystało na wydawnictwo popularno-naukowe posiada ono Radę Naukową w skład której wchodzą historycy Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Jana Długosza oraz Uniwersytetów Mikołaja Kopernika i Adama Mickiewicza. We wstępie od Redakcji czytamy …” Istnieje potrzeba rozszerzenia badań nad historią poszczególnych miejscowości, jak i zachodzącymi zmianami gospodarczymi, społecznymi, kulturalnymi czy rozwojem sportu na ziemi myszkowskiej. Kierując się tym przeświadczeniem wyszliśmy z inicjatywą przygotowania nowego wydawnictwa –„Zeszytów Myszkowskich”, wydawanych jako rocznik o tematyce humanistyczno-społecznej(…). Inicjatywę tę podjął Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak, upatrując w przedsięwzięciu materiał dydaktyczny dla uczniów szkół myszkowskich. Tym samym Urząd Miasta Myszkowa stał się wydawcą i partnerem projektu.”

W tym pierwszym numerze możemy zapoznać się z tekstami na temat: sytuacji społeczno-gospodarczej rodzin chłopskich w rejonie Myszkowa w XVIII i XIX w., ruchu ludowego na ziemi myszkowskiej w latach 1939-49, wód artezyjskich w Myszkowie-Mijaczowie w latach trzydziestych XX w. W tym pierwszym, historycznym wydaniu można znaleźć również jeszcze wiele innych ciekawych propozycji historycznych.

Życząc miłej lektury, zapraszamy do czytelni i bibliotek miejskich.

LIS