NIE dla wypalania, TAK dla środowiska!

NIE dla wypalania, TAK dla środowiska!

Niebezpieczeństwem pożarowym jest wiosenne wypalanie traw. W społeczeństwie panuje mit, że ogień jest najtańszym środkiem do zwalczania chwastów. Ogień nie tylko zabija żyjące w trawie zwierzęta i mikroorganizmy, ale także wyjaławia glebę. Po wypaleniu gleba ubożeje. ??ąka czy pastwisko po wypaleniu się zazielenią, ale będą bezwartościowe. W trakcie wypalania ginie cała mikroflora i mikrofauna, które ożywiają glebę.

Podczas wypalania temperatura na powierzchni gleby dochodzi do 700ºC. Białko (podstawowy budulec roślin i zwierząt) ulega denaturacji w temperaturze +50ºC. Temperatura płomieni wynosi 900-1200ºC. Każdy pożar wywołuje niekorzystne skutki:
- wyjaławia glebę;
- intensyfikuje erozje: wietrzną i wodną;
- powoduje powstawanie dymów zawierających tlenki siarki, węgla, azotu oraz związki rakotwórcze;
- niszczy zadrzewienia śródpolne oraz skupiska roślinności spełniające funkcje osłonowe, filtrujące zanieczyszczenia;
- powoduje śmierć organizmów żyjących w glebie;
- przerywa cykl życiowy roślin i zwierząt;
- obniża żyzność gleby (zanieczyszczenie 2,5cm warstwy żyznej gleby powoduje obniżkę plonów o 10% zaś nakład próchnicy tej grubości tworzy się od 300 do 1000 lat);
- zagrożenie przerzutu ognia na tereny leśne, budynki mieszkalne i zabudowania gospodarcze mieszkańców Gminy;
- zagrożenie zdrowia i życia ludzi.

Pożary są głównym i najniebezpieczniejszym zagrożeniem dla naszych czasów. Ogień doszczętnie niszczy trwające od wieków działanie przyrody. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat. Współczynnik zagrożenia pożarowego polskich lasów należy do najwyższych w Europie!

W okresie największego zagrożenia pożarowego, tj. od 1 kwietnia do 31 października , często wystarczy iskra, by spłonęło kilkadziesiąt hektarów lasu. Ludzie odpowiadają za 90% pożarów lasów: wczesnowiosenne wypalanie roślinności, umyślne podpalenia, nieostrożność i bezmyślność.

Proceder wypalania traw jest zabroniony m. in. Ustawą z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody DZ.U. Nr 92, poz. 880, art.124 „ZABRANIA SI?? WYPALANIA ??ĄK, PASTWISK, NIEUŻYTKÓW, ROWÓW, PASÓW PRZYDROŻNYCH, SZLAKÓW KOLEJOWYCH ORAZ TRZCINOWISK I SZUWARÓW”.