Wrażeń moc, Dni Myszkowa za nami!

Wrażeń moc, Dni Myszkowa za nami!

W tym roku rozpoczęliśmy świętowanie już od czwartku 2 lipca, rozpoczynając po raz drugi spektaklem „Królewna Śnieżka na Dzikim Zachodzie”. Publiczność reagowała wspaniale, a do kasy Stowarzyszenia wpłynęła dodatkowa kwota. W sumie ugraliśmy ponad 34 tys. zł. z przeznaczeniem na turnus rehabilitacyjny dla dzieci z niepełnosprawnością.

Piątek powitał nas słońcem i zaprzyjaźnionymi gośćmi z Koprivničy (Czechy) i Bèkès (Węgry). W Orlim Gnieździe, dzięki wielkiemu sercu p. Urszuli Jędrusińskiej, przez trzy dni mogli szkolić swoje taneczne umiejętności dzieci z Bèkès wraz Jurajskimi Igraszkami. Efektem tych zajęć było przepiękne wykonanie poloneza. Wracając jednak do piątku to dzień rozpoczął się śniadaniem w La Stazione, na które Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak zaprosił swoich poprzedników: p. Zygmunta Ratmana, Januarego Stefanika, Leona Okraskę i Janusza Romaniuka. Wspominano minione kadencje oraz rozmawiano o planach na przyszłość. Byli włodarze miasta otrzymali od burmistrza Żaka pamiątkowe upominki, w tym wydany ostatnio album o Myszkowie.

Popołudnie należało również do samorządowców. „25 lat samorządu" - pod takim hasłem odbyła się w MDK Międzynarodowa Konferencja, o której naukową stronę zadbali dr hab. Kazimierz Miroszewski i dr Jarosław Durka, a na którą zaproszono wszystkich samorządowców z 25 lat. Swoją obecnością zaszczycili nas Posłanka na Sejm RP Halina Rozpondek, Senator RP Jarosław Lasecki, który burmistrzowi Włodzimierzowi Żakowi przekazał Znak Senatu, Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Jastrzębski, Burmistrz MiG Żarki Klemens Podlejski wraz z Przewodniczącą RMiG Stanisławą Nowak, Burmistrz MiG Koziegłowy Jacek Ślęczka, Przewodnicząca RG Poraj Katarzyna Kaźmierczak, Przewodniczący RM Jerzy Woszczyk wraz z radnymi, radni minionych kadencji, mieszkańcy miasta. Wśród prelegentów znaleźli się również: goście z Czech Dagmar Rysová, wiceburmistrz miasta Koprzywnicy, która wygłosiła referat oparciu o teksty Magistera Ladislava Cvíčka pt. „Wspomnienia o 1989 r." oraz z Węgier wiceburmistrz miasta Bèkès Tárnok Lászlóne pt. „Funkcjonowanie administracji publicznej na Węgrzech i w mieście Bèkès po zmianie ustroju”. Słuchacze otrzymali wcześniej przetłumaczone oba teksty, bowiem referaty wygłaszane były w rodzimych językach prelegentów. Po stronie polskiej o sytuacji w samorządzie na przestrzeni 25 lat mówili: prof. dr hab. Andrzej Piasecki (Uniwersytet Pedagogiczny Kraków), prof. dr hab. Andrzej Matan (Uniwersytet Śląski), dr hab. Kazimierz Miroszewski (Uniwersytet Śląski), dr Jarosław Durka (Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOM w Częstochowie), dr Norbert Morawiec (Akademia Jan Długosza), dr hab. Michał Kania i Michał Dudek (Uniwersytet Śląski), Włodzimierz Żak (Wyższa Szkoła Bankowa Poznań, Wydział Zamiejscowy Chorzów). Zwieńczeniem konferencji był znakomity występ Zbigniewa Wodeckiego przy akompaniameńcie "Myszkovia Band".
W tym miejscu bardzo dziękujemy Piekarni „Brel” za catering w postaci wyśmienitych ciast. Organizatorem konferencji był Referat Promocji, Kultury i Sportu UM.

Sobota rozpoczęła się na sportowo. Przy pomocy Stowarzyszeń TRS Millenium, TRS Relaks, fanów piłki koszykowej oraz drużyn grających w siatkówkę plażową przy MOSiR testowaliśmy nowy i nowoczesny obiekt sportowy na Pohulance. „I Sportowy Dotyk Jury”, takie hasło towarzyszyło rozgrywkom, bowiem tak nazywa się obiekt, składający się z boisk do piłki plażowej, koszykówki, tenisa ziemnego, stanowisk do tenisa stołowego i piłkarzyków. Obok boisk powstał nowoczesny i bezpieczny plac zabaw dla najmłodszych. Również od samego rana towarzyszyła nam TVP Katowice, której transmisje z wydarzeń pojawiały się przez cały dzień na TVP Info i TVP Katowice. Imprezę zorganizował Referat Promocji Kultury i Sportu oraz MOSiR Myszków.

Popołudniem, muzyką, gwarem i zabawą wypełnił się Plac Dworcowy. Przekazanie "Kluczy do Bram Miasta" studentom Uniwersytetu Dziecięcego oraz wspomniany wcześniej polonez, rozpoczął muzyczną część Dni Myszkowa. Wieczorny występ Paulli zgromadził znaczą część mieszkańców naszego miasta.

W niedzielę przed południem pożegnaliśmy naszych gości, którzy zaproszenie do swoich miast skierowali nie tylko do włodarzy Myszkowa, ale również do naszych „Jurajskich Igraszek” oraz pozostałych grup artystycznych i sportowych. Upał troszeczkę odstraszał, jednak obecność na scenie energetycznej i wspaniałej wokalistki Agnieszki Chylińskiej przyciągnęła ogromną liczbę fanów. Jak co roku Dni Myszkowa zakończyliśmy w świetle przepięknych sztucznych ogni.

Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak serdecznie dziękuje organizatorowi - Miejskiemu Domowi Kultury, instytucjom pomocniczym – Straży Miejskiej, Referatowi Promocji, Kultury i Sportu UM, jednostkom OSP, sponsorom oraz wszystkim tym, którzy przyczynili się do wspaniałej i radosnej atmosfery panującej podczas Dni Myszkowa 2015.

"I Sportowy Dotyk Jury" - 04.07.2015 r. (Ilość zdjęć w galerii: 30)

Dni Myszkowa 2015 - 04-05.07.2015 r. (Ilość zdjęć w galerii: 65)

Konferencja "25 lat samorządu terytorialnego w Polsce " - 03.07.2015 r. (Ilość zdjęć w galerii: 41)

LIP