Obchody Święta Niepodległości w Myszkowie

Obchody Święta Niepodległości w Myszkowie

Obchody 90. rocznicy odzyskania Niepodległości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji Ojczyzny, którą celebrował  ks. kan. Stefan Jachimczak w kościele parafialnym pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika. W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, powiatu, zaproszeni goście, kombatanci, młodzież i mieszkańcy miasta.

Po Mszy Świętej uczestnicy przemaszerowali pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską. Złożenie wiązanek kwiatów poprzedziło przemówienie Burmistrza Miasta Janusza Romaniuka, w którym m.in. dziękował obecnym na uroczystości kombatantom za ich poświęcenie i walkę o niepodległe państwo polskie.

Wiązanki pod pomnikiem poległych złożyli m. in.: Poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski, Radny Sejmiku Województwa Śląskiego Andrzej Hutnik, Starosta Myszkowski Marian Wróbel wraz z członkami zarządu, Burmistrz Miasta Myszków Janusz Romaniuk, Przewodnicząca Rady Miasta Urszula Motylewska wraz z radnymi, przedstawiciele organizacji kombatanckich, służb mundurowych, harcerze, uczniowie szkół średnich, gimnazjów i szkół podstawowych.

Uroczystość obchodów Święta Niepodległości zwieńczył  XIII Wojewódzki Festiwal Pieśni Patriotycznej – Myszków 2008, który odbył się w Miejskim Domu Kultury. Festiwal uświetnił występ pianistyczny Profesora Macieja Zagórskiego, który grał utwory Chopina. Po koncercie odbyło sie wręczenie nagród dla laureatów konkursu, przez Burmistrza Miasta Myszkowa Janusza Romaniuka, dyrektora MDK Jarosława Jaskólskiego oraz przewodniczącego Jury Edwarda Staniowskiego.

Przypominamy, że od 7 listopada br. w MDK możemy podziwiać wystawę przygotowaną wspólnie z Muzeum Niepodległości w Warszawie, przedstawiającą naczelne symbole państwowe Polski, silnie zrośnięte z tradycją narodową. Ekspozycja ukazuje w rozwoju historycznym znaki-symbole naszej państwowości. Znaki te - Orzeł Biały, barwy biała i czerwona oraz hymn - przetrwały liczne burze dziejowe. Są niezwykle istotną treścią naszej kultury i osnową polskości. Wystawę, poprzednio prezentowaną w Sejmie RP, przygotowuje się na podstawie bogatego materiału ikonograficznego od czasów średniowiecznych do współczesnych.