Stan wojenny w oczach historyków

Stan wojenny w oczach historyków

14 grudnia w Miejskim Domu Kultury odbyła się konferencja historyczna z okazji 35. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Inicjatorami konferencji byli dr hab. Kazimierz Miroszewski i dr Jarosław Durka, którym Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak składa serdeczne podziękowania.

Na konferencję zaprosiliśmy historyków: dr Jarosława Neja (IPN Katowice), mgr Wojciecha Rotarskiego, dr Pawła Kostrzewskiego (Archiwum Kurii Metropolitarnej w Częstochowie), prof. dr hab. Piotra Gołdyna (UAM), dr Jarosława Durkę (Uniwersytet Opolski i WOM w Częstochowie) oraz dr hab. Kazimierza Miroszewskiego (UŚ w Katowicach).

Dyskusja toczyła się wokół genezy stanu wojennego oraz tego, co dla nas myszkowian najbliższe czyli naszego miasta i powiatu. Na sali znaleźli się bezpośredni uczestnicy tamtych dni min. Czesław Świerczyński – osoba internowana, Jan Blecharczyk i Jan Pałaszewski. Wspomnienia p. Cz. Świerczyńskiego jak i referaty z konferencji, znajdą się w przyszłorocznych Zeszytach Myszkowskich. Miłym akcentem konferencji był list Posłanki do Parlamentu Europejskiego p. Jadwigi Wisniewskiej, który odczytał p. Andrzej Hutnik.

To już druga konferencja historyczna, którą wspólnie z myszkowskimi naukowcami realizuje Referat Promocji, Kultury i Sportu.

Konferencja naukowa "Stan wojenny na ziemi myszkowskiej" - 14.12.2016 r. (Ilość zdjęć w galerii: 20)

GRU