II Konkurs Wiedzy o Samorządzie i Unii Europejskiej

II Konkurs Wiedzy o Samorządzie i Unii Europejskiej

Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta po raz drugi zaprasza uczniów klas gimnazjalnych oraz ponadgminazjalnych, którzy są mieszkańcami Myszkowa do udziału w konkursie wiedzy na temat samorządu terytorialnego i Unii Europejskiej. Patronat nad przedsięwzięciem wspólnie z burmistrzem obejmuje europoseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek. Organizotorem konkursu jest Młodzieżowa Rada Miasta.

Poniżej przedstawiamy założenia i proponowane zagadnienia do przyszłego testu.

Zagadnienia do konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym i Unii Europejskiej są następujące:
- akty prawne i organy państwa tworzące jednostki samorządu terytorialnego,
- akty prawne regulujące funkcjonowanie samorządów,
- zadania JST,
- organy JST,
- organy nadzoru JST,
- kompetencje rady miasta, powiatu,sejmiku wojewódzkiego,
- kompetencje wójta/burmistrza/prezydenta, zarządu starostwa, zarządu województwa,
- system wyborów bezpośrednich i proporcjonalnych:
samorząd w Myszkowie w latach 1990–2016 r.,
zmiany w ordynacji wyborczej (nowy Kodeks Wyborczy),
- geneza powstania Unii Europejskiej,
- instytucje i organy UE,
- kompetencji organów UE.

Zgłoszenia kandydatów do konkursu przyjmujemy do dnia 6 kwietnia br. w Referacie Promocji, Kultury i Sportu UM p. 105 lub telefonicznie 34/313-26-82 w. 146 lub 168.

Konkurs będzie miał formę mieszaną: test wyboru oraz pytania opisowe. Zwycięża osoba z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. W przypadku takiej samej liczby zdobytych punktów, Komisja wyłoni zwycięzcę, zadając pytania ustne.

Nagrodami w konkursie są: wyjazdy do Parlamentu Europejskiego, roczne karnety do kina w Miejskim Domu Kultury oraz na basen i pozostałe atrakcje Miejskiego Ośrodek Sportu i Rekreacji.

II Konkurs Wiedzy o Samorządzie i Unii Europejskiej odbędzie się 13 kwietnia 2018 r. o godz. 11:00 w sali sesyjnej Urzędu Miasta Myszkowa (II piętro).