"Magiczne pióra" w czwórce

"Magiczne pióra" w czwórce

27 marca w Szkole Podstawowej Nr 4 w Myszkowie odbyła się premiera przedstawienia pt. "Magiczne pióra" przygotowanego było przez Szkolne Koło Wolontariatu. Swoje umiejętności aktorskie uczniowie klasy V zaprezentowali nie tylko koleżankom i kolegom, ale również podopiecznym Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego Złota Jesień w Zaborzu. Dzień później bajkę z dużym zainteresowaniem obejrzeli uczniowie niepełnosprawni naszej szkoły, którzy przyszli na spektakl wraz ze swoimi rodzicami. Korzystając z okazji, dyrektor Jacek Woś złożył wszystkim zebranym świąteczne życzenia oraz podziękował młodym aktorom i ich opiekunom za trud i wysiłek związany z przygotowaniem przedstawienia.

Prace nad spektaklem trwały dwa miesiące. Była to opowieść rozgrywająca się w afrykańskim buszu, opowieść o akceptacji samego siebie. Żyrafka, Nosorożec i Kameleon wyruszyli w daleką podróż w poszukiwaniu Szamana. Miał on poprawić ich wygląd - Żyrafka marzyła o krótkiej szyi, Nosorożec o pozbyciu się paskudnego rogu, Kameleon zaś pragnął, by go wreszcie zauważono, dzięki pięknej, czerwonej barwie. Pełne kompleksów zwierzaki były przekonane, że nowy wizerunek zapewni im szczęście i pozwoli znaleźć przyjaciół. Szaman, choć niechętnie, uległ prośbom trójki przyjaciół. Na pożegnanie podarował im trzy pióra, na wypadek, gdyby chciały cofnąć czary. Zmiany w wyglądzie dały tylko chwilowe szczęście. Szybko okazało się, że długa szyja, twardy róg czy umiejętność upodabniania się do otoczenia mają swoje uzasadnienie. Dzięki nim zwierzęta mogą przetrwać w naturalnym środowisku.

Celem sztuki było, aby dzieci zrozumiały, że odmienność jest atutem i czyni nas wyjątkowych, zaś prawdziwa przyjaźń nie ma nic wspólnego z ładnym wyglądem. Naprawdę ważne jest to, by polubić samego siebie i być tolerancyjnym dla tych, którzy różnią się od nas.

Gra młodych aktorów, piękne stroje oraz dekoracje przyciągnęły uwagę dzieci, rodziców oraz osób starszych. Wszyscy z dużym zainteresowaniem oglądali spektakl. Na twarzach dzieci widać było uśmiech i zadowolenie. Wszystkie spotkania kończyły się gromkimi brawami.