Myszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i nie tylko

Myszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku i nie tylko

Rozpoczął się kolejny akademicki rok na naszym uniwersytecie dla seniorów. Od dwóch lat MUTW działa jako sekcja Miejskiego Domu Kultury, wcześniej działał w ramach Stowarzyszenia „Opoka”. Uniwersytet liczy dzisiaj ponad 100 osób.

Działalność MUTW to jedna z form wspierania seniorów w Myszkowie. Finansowana przez gminę działalność bądź to w formie dofinansowania dla Stowarzyszenia, bądź dotacji dla MDK pozwala stworzyć dla Seniorów szeroką i atrakcyjną ofertę. Uniwersytet prowadzi lektoraty języków włoskiego, angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, słuchacze korzystają z zajęć nauki gry w szachy i scrabble, mają zajęcia z tańca, florystyki, pływania, informatyki, gimnastyki czy choreoterapii, dopełnieniem są ciekawe, naukowe wykłady pracowników naukowych pobliskich uczelni. Funkcjonowanie Uniwersytetu nie byłoby możliwe gdyby nie znaczne dofinansowanie ze strony gminy.  Od 2014 r. na tę bardzo ważną działalność Gmina Myszków przeznaczyła ponad 70 tys. zł.

Lecz wsparcie dla seniorów to nie tylko MUTW.  Są w mieście stowarzyszenia i organizacje, które nie pozwalają naszym seniorom siedzieć w domu, przedstawiając im ciekawe i atrakcyjne oferty. Jedną z nich realizuje nasz Oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Rehabilitacyjne wczasy - krajowe i zagraniczne, weekendowe wyjazdy na baseny termalne, teatry, opery i operetki to tylko niektóre z form współfinansowane przez miasto. Doskonała organizacja przedsięwzięć w samym Związku i liczba korzystających z ofert pozwala na stwierdzenie, że wydatkowana w ciągu ostatnich czterech lat kwota ponad 130 tys. zł. była i jest bardzo dobrze pożytkowana. Dzięki wsparciu i dofinansowaniu gminy nasi Seniorzy realizują swoje pasje, ku zadowoleniu ogółu, w zespole Eskadra. Dofinansowaniem, gmina obejmuje również Seniorów zrzeszonych w Polskim Związku Niewidomych, Chrześcijańskiej Służbie Charytatywnej czy Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego.

Na wszelkiego rodzaju formy aktywnego wsparcia naszych Seniorów w ciągu ostatnich czterech lat Gmina Myszków spożytkowała kwotę ok. 250 tys. zł. Są to bardzo dobrze wydatkowane pieniądze, dzięki którym aktywność Seniorów nie ogranicza się do spotkań świetlicowych, a pozwala na zwiedzanie kraju i Europy oraz na rozwijanie własnych pasji.

PAŹ

Fot. Myszkowski Uniwersytet Trzeciego Wieku