Konkurs wiedzy o samorządzie i UE

Konkurs wiedzy o samorządzie i UE

Burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, na wniosek Młodzieżowej Rady Miasta zaprasza uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy są mieszkańcami Myszkowa do udziału w konkursie wiedzy na temat samorządu terytorialnego i Unii Europejskiej. Konkurs odbędzie się w dniu 14 czerwca 2019 r. o godz 10:00, w w Urzędzie Miasta. Patronat nad przedsięwzięciem wspólnie z burmistrzem obejmuje europoseł do Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek oraz Młodzieżowa Rada Miasta.

Poniżej przedstawiamy założenia i proponowane zagadnienia do przyszłego testu.

Zagadnienia do Konkursu wiedzy o samorządzie terytorialnym i Unii Europejskiej są następujące:
- akty prawne i organy państwa tworzące jednostki samorządu terytorialnego
- akty prawne regulujące funkcjonowanie samorządów
- zadania JST
- organy JST
- organy nadzoru JST
- kompetencje rady miasta, powiatu,sejmiku wojewódzkiego
- kompetencje wójta/burmistrza/prezydenta, zarządu starostwa, zarządu województwa
- system wyborów bezpośrednich i proporcjonalnych
- samorząd w Myszkowie w latach 1990-2016r.
- geneza powstania Unii Europejskiej
- instytucje i organy UE
- kompetencji organów UE

Zgłoszenia kandydatów do konkursu przyjmujemy do dnia 3 czerwca br. w Referacie Promocji, Kultury i Sportu UM p. 105 lub telefonicznie 34/313-26-82 wew. 146, 168.
Konkurs będzie miał formę mieszaną: test wyboru oraz pytania opisowe. Zwycięża osoba z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. W przypadku takiej samej liczby zdobytych punktów, Komisja wyłoni zwycięzcę, zadając pytania ustne.

Nagrodami w konkursie są: wyjazdy do Parlamentu Europejskiego, roczne karnety do kina w Miejskim Domu Kultury oraz na basen i pozostałe atrakcje Miejskiego Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Aktualizacja
Na prośby, które wpłynęły do Młodzieżowej Rady Miasta, "Konkurs Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Unii Europejskiej" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych, którzy są mieszkańcami Myszkowa jak również spoza Myszkowa, którzy uczęszczają do myszkowskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.