Wnioski o tarczę tylko drogą elektroniczną

Wnioski o tarczę tylko drogą elektroniczną

Wnioski o wsparcie w ramach Tarczy Antykryzysowej, w tym o świadczenie postojowe i zwolnienie z obowiązku opłacania składek, a także o dodatek solidarnościowy - można składać do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE).

- To ważna zmiana dla naszych klientów, którą wprowadziły przepisy Tarczy Antykryzysowej 4.0 obowiązująca już od 24 czerwca. Wnioski elektroniczne za pośrednictwem PUE ZUS można składać m.in. o dodatek solidarnościowy, świadczenie postojowe, zwolnienie ze składek (uwaga - wnioski tylko do 30 czerwca!), udzielenie ulgi bez opłaty prolongacyjnej oraz odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.

Na stronie ZUS jest zamieszczona instrukcja w jaki sposób, krok po kroku, założyć konto na PUE. Osoby, które nie mają dostępu do internetu mogą założyć profil na PUE w placówce ZUS. W zakładaniu profili na PUE będą pomagali pracownicy Zakładu.

Złożenie wniosku drogą elektroniczną pozwala uniknąć błędów. - Elektroniczne wnioski są automatycznie wypełniane danymi osoby, która je składa. System pilnuje, aby niezbędne informacje zostały wypełnione. Nie pozwala na przekazanie błędnego formalnie lub niekompletnego wniosku – tłumaczy rzeczniczka.

Portal PUE ZUS jest elektroniczną skrzynką podawczą. Dzięki PUE można załatwić większość spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi bez wychodzenia z domu. Przez internet można uzyskać informacje o swoich ubezpieczeniach, świadczeniach, zwolnieniach lekarskich i płatnościach. Za pośrednictwem PUE można wysłać też wnioski i dokumenty ubezpieczeniowe oraz rozliczyć składki.

Informacja prasowa ZUS

CZE