Mobilne Biuro projektu „Czyste Powietrze”

Mobilne Biuro projektu „Czyste Powietrze”

Myszków był pierwszym z miast na terenie powiatu myszkowskiego, do którego z inicjatywy Starostwa Powiatowego, zawitało mobilne biuro dot. projektu „Czyste Powietrze”. Przybyłych powitał Starosta Myszkowski Piotr Kołodziejczyk.
Z merytorycznej pomocy, jak wymienić stary piec na nowy i w jaki sposób otrzymać dofinansowanie na termomodernizację domu, skorzystało wielu mieszkańców naszego miasta. Programowi patronuje Ministerstwo Klimatu i Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dla Burmistrza Miasta Włodzimierza Żaka była to także okazja do spotkań i rozmów z mieszkańcami na temat innych projektów, dotyczących wymiany źródeł ciepła, które realizuje Gmina Myszków. Z autorskiego programu Gminy dot. wymiany pieców co na ekologiczne skorzystało do tej pory 88 gospodarstw domowych. W budżecie miasta w ubiegłym roku przeznaczono na ten cel 225 tys. zł., która jednak została zwiększona do 357 tys. zł.
Wobec dużego zainteresowania mieszkańców, Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak zawnioskował w tym roku o zwiększenie tej kwoty do 445 tys. zł. Tym samym, z programu będzie mogło skorzystać ok. 110 mieszkańców miasta. Ponadto, Gmina realizuje dwa inne projekty. Tzw. „grantowy”, na który mamy podpisaną umowę z Urzędem Marszałkowskim i tutaj kwota dofinansowania dla właściciela posesji wynosi 8.100zł., drugi tzw. „parasolowy” projekt jest w trakcie przygotowań, jesteśmy przed podpisaniem umowy.

SIE