Podsumowanie działań Burmistrza i Urzędu Miasta w 2019 r.

Podsumowanie działań Burmistrza i Urzędu Miasta w 2019 r.

Dobra passa w inwestycjach trwa w naszym mieście już trzecią kadencję. Poprzedni 2019 rok możemy zaliczyć do udanych. Strategia Burmistrza Miasta Włodzimierza Żaka i sumienność całego zespołu urzędników przyniosły określone efekty w postaci:

I. Inwestycji na ponad 20 mln zł:
1/ modernizacja MOSiR-u,
2/ przebudowa Przedszkola Nr 2,
3/ przebudowa odcinka ul. Włodowskiej wraz z mostem,
4/ budowa drogi w ulicy Plac Sportowy,
5/ budowa drogi w ul. Dobrej,
6/ rozpoczęcie budowy drogi w ul. Klonowej i Sadowej,
7/ remonty dróg: Kilińskiego, Kamiennej, Witosa, Kościuszki, Nadrzecznej, Warty i  Millenium,
8/ remonty i budowy chodników w ulicach: Gruchla, Leśna, Sucharskiego,
9/ modernizacja ul. Pohulańskiej,
10/ przebudowa drogi w ul. Chmurnej,
11/ wymiana dachu na garażach OSP Nowa Wieś,
12/ rozbudowa i docieplenie OSP Smudzówka,
13/ rozbudowa Parku Leśnego Michałow - III etap,
14/ budowa palcu zabaw dla malucha,

II. 8,8 mln zł dotacji ze środków zewnętrznych, w tym 4 mln zł z Funduszu Dróg Samorządowych.

III. Drogi
1/ 750 mb nakładek bitumicznych o wartości 1,4 mln zł,
2/ remonty dróg gruntowych, w tym ponad 2,500 m² w trwalszej technologii , w sumie wydano 0,5 mln zł,
3/ wykonano 870 mb sieci wodociągowej.

IV. Ekologia - zrealizowano dla mieszkańców:
1/ 431 instalacji solarnych (w sumie, w ciągu ostatnich lat z projektów gminnych skorzystały 1.092 gospodarstwa domowe),
2/ 209 instalacji fotowoltaicznych,
3/ wymiana 88 pieców na proekologiczne,
4/ z gospodarstw indywidualnych za pomocą środków pomocowych usunięto 52 tony azbestu.

V. Zadłużenie miasta wzrosło o 800 tys. zł., przy wykonanych inwestycjach za ponad 20 mln zł.

VI. Ok. 1 mln. zł. nadwyżki budżetowej.

Regionalna Izba Obrachunkowa w Katowicach pozytywnie oceniła pracę Burmistrza Miasta i realizację budżetu za rok 2019. Niestety, jak się okazało na czwartkowej, absolutoryjnej sesji (27 sierpnia br.) to, dla części radnych, stanowczo za mało. Podsumowanie roku 2019 oraz forma wystąpienia T. Załęckiego (klub PiS) nie nadaje się do komentowania. W sumie, Radni na sesji nie podjęli uchwały o udzieleniu Burmistrzowi absolutorium.

„Miałem zamiar skomentować to, co zadziało się na sesji lecz doszedłem do wniosku, że tak naprawdę liczy się dla mnie jaki i zapewne dla każdego włodarza, opinia Państwa- mieszkańców miasta i na tej opinii zależy mi najbardziej. Chciałbym jedynie wyrazić podziękowania dla wszystkich podległych mi pracowników Urzędu Miasta, spółek i instytucji oraz całego sztabu ludzi, których działania są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania miasta, a nie są widoczne. To Wasza praca, i Wasze zaangażowanie sprawia, że w mieście przybywa każdego roku nowych, wyremontowanych ulic, chodników, że pięknieją nam nasze obiekty, a miasto zyskuje na wyglądzie. I nie pozwólcie, by wmówiono Wam, że jest inaczej. Gdyby nie Wasze starania i wsparcie mieszkańców mógłbym tylko marzyć, a tak, moje marzenia, mam nadzieję, że i Państwa, stają się faktem. Dlatego ogromnym wsparciem, były dla mnie ciepłe, pełne wyrazu sympatii telefony po wczorajszej sesji.  Oczywiście, jest jeszcze wiele do zrobienia, coś można było zrobić inaczej, na coś nie starczyło pieniędzy lecz to wszystko przed nami, a prawdziwa i ostateczna ocena będzie przy urnach wyborczych” - powiedział Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak komentując ocenę minionego roku przez część radnych.

SIE