Konkurs na koncepcję architektoniczną rewitalizacji centrum Myszkowa rozstrzygnięty!

23 prace architektów z całej Polski wpłynęły na konkurs zmieniający wizerunek centrum miasta. Choć przed nam jeszcze długoletni proces, to najważniejsze, że jesteśmy uczestnikami architektonicznej zmiany. 15 października na stałe wejdzie do historii miasta jako początek zmian.

Planując podjęcie działań mających na celu generalną przebudowę centrum miasta Burmistrz Włodzimierz Żak zlecił fachowcom czyli Stowarzyszeniu Architektów Polskich Oddział w Częstochowie przygotowanie i przeprowadzenie  „Konkursu na koncepcję architektoniczną rewitalizacji centrum Myszkowa". Ogłoszenie konkursu poprzedzone było konsultacjami z mieszkańcami miasta, przedsiębiorcami, radnymi, zadanie to powierzono Fundacji „Napraw sobie miasto”. Ogromną pracę wykonał również Wydział Nieruchomości i Urbanistyki UM p. Grażyna Szmida i Jarosław Duda, którzy współpracowali z SARPEM.

W styczniu br. SARP ogłosił konkurs, a jego rozstrzygnięcie nastąpiło w dniu 15 października. Przewodniczącym Sądu Konkursowego był architekt Jerzy Grochulski – sędzia konkursowy Warszawa Oddział SARP, Urząd Miasta reprezentowała Iwona Franelak zastępca Burmistrza Miasta.

15 października w Miejskim Domu Kultury w imieniu przewodniczącego Sadu Konkursowego wyniki odczytał architekt Mariusz Błażewicz – sędzia konkursowy SARP Oddział Częstochowa.

Ze względu na COVID-19 nie gościliśmy uczestników projektu. Prowadzoną przez  ITV Region za pośrednictwem naszego Facebooka relację mogli oglądać nie tylko uczestnicy konkursu, ale i mieszkańcy miasta. Od 16 do 29 października, z zachowaniem obostrzeń pandemii, można zwiedzać pokonkursową wystawę w Miejskim Domu Kultury, sala 28.

Informacja o wynikach „Konkursu na koncepcję architektoniczną rewitalizacji centrum Myszkowa”

I nagroda praca nr 0016
4am Architekci s.c.
Tomasz Karpiński
Arkadiusz Wróblewski
ul. Koszykowa 31

Pierwszą nagrodę przyznano za:
1. Najlepszą identyfikację problemów przestrzeni objętej opracowaniem.
2. Dobre powiązania komunikacyjne w obszarze opracowania uwzględniające oczekiwania użytkowników.
3. Przyjęcie właściwej skali podziału na elementy funkcjonalno-przestrzenne:
a) placu przed dworcem jako głównego elementu założenia,
b) otoczenia biblioteki jako strefy zieleni,
c) ulicy Kościuszki z silnym powiązaniem z przejściem podziemnym pod torami kolejowymi.
4. Trafną lokalizację centrum przesiadkowego ze wzorowym powiązaniem poszczególnych elementów: parkingu, przystanków, dojścia do dworca kolejowego.
5. Rozwiązanie realne i podnoszące jakość przestrzeni wokół węzła komunikacyjnego.
6. Dobudowę nowego, niewielkiego elementu funkcjonalnego do budynku „A” z zachowaniem autonomii historycznej części obiektu.
7. Przyjęcie właściwej skali inwestycji dla budynku „B” i dobrze wpisane w otaczającą przestrzeń z podziałem na segmenty ułatwiające etapowanie przedsięwzięcia.
8. Czytelność i kompleksowość informacji zawartych w pracy.

II nagroda praca nr 0023
Bartosz Kowal
Bartłomiej Poteralski
Gomunice

Drugą nagrodę przyznano za:
1. Odważną i konsekwentną decyzję uporządkowania przestrzeni placu z podkreśleniem osi budynku dworca kolejowego.
2. Wskazanie na potrzebę uspokojenia ruchu w całym obszarze.
3. Wydzielenie autonomicznego obszaru zieleni w otoczeniu biblioteki.
4. Trafną lokalizację centrum przesiadkowego.
5. Dobrą dyspozycję funkcjonalną z umiarkowaną ingerencją w strukturę budynku „A” oraz wykorzystanie szybu dźwigu osobowego jako dominanty przestrzennej.
6. Właściwą skalę i poprawne rozwiązaną funkcję budynku „B” z uwzględnieniem oszczędnego dysponowania powierzchnią komunikacyjną.

III nagroda praca nr 0006
JAZ+Architekci Żmijewski Jaworski Massé  s.c.
ul. Słupecka 9 lok. 17 B

Trzecią nagrodę przyznano za:
1. Przyjęcie właściwej skali podziałów na elementy funkcjonalne i wskazanie placu przed dworcem kolejowym jako głównej przestrzeni publicznej.
2. Wprowadzenie w ulicę Kościuszki przez strefę zieleni i nadanie jej charakteru alei z preferencją ruchu pieszego.
3. Dobre skomunikowanie całego obszaru z uwzględnieniem powiązań elementów centrum przesiadkowego.
4. Innowacyjny scenariusz dla strefy zieleni otaczającej budynek biblioteki.
5. Dobre rozwiązanie funkcji budynku „A” z ciekawą propozycją przebudowy dachu nawiązującą do obiektów industrialnych.

Wyróżnienia honorowe:

Wyróżnienie honorowe praca nr 0004
M.O.C. Architekci Sp. z o.o. Sp. k.
pl. Grunwaldzki 8-10 lok. 636

Wyróżnienie honorowe przyznano pracy 0004 za oryginalny pomysł na organizację przestrzeni poprzez wstęgę łączącą wszystkie główne części, stanowiącą jednocześnie silny element identyfikacji miejsca.

Wyróżnienie honorowe praca nr 0008
D+P architektura Paweł Skóra
ul. Korfantego 40 lok. 8

Wyróżnienie honorowe przyznano pracy 0008 za śmiałą, odważną, konsekwentną i przyszłościową wizję kształtowania centrum Myszkowa, jednak zbyt daleko odbiegającą od obecnych realiów społeczno-ekonomicznych.

Na konkurs wpłynęły 23 prace konkursowe. Żadna z nich nie została wykluczona.

Więcej o konkursie oraz prace nagrodzonych na stronie SARP Częstochowa - klinij tutaj.

PAŹ