158. rocznica Powstania Styczniowego

158. rocznica Powstania Styczniowego

Powstanie Styczniowe wymierzone przeciwko Imperium Rosyjskiemu trwało od 22 stycznia 1863 r. do jesieni 1864 r. W sumie stoczono 1200 bitew, a wśród tych zwycięskich, znajduje się właśnie ta, stoczona pod Mrzygłodem w nocy z 28 lutego na 1 marca, dowodzona przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego. Osiem lat temu, w 150. rocznicę wybuchu Powstania, miejscu, gdzie znajduje się Mogiła Powstańców przy ul. Włodowskiej, nadano imię „Skweru płk. Teodora Cieszkowskiego".

Wczoraj 28 lutego, w 158. rocznicę wybuchu Powstania, hołd Powstańcom przy Pomniku na Rynku oraz przy Mogile Powstańczej złożyli: Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak, Proboszcz Sanktuarium Maryjnego ks. Jacek Gancarek, młodzież, przedstawiciele Akcji Katolickiej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Na Pomniku i Mogile złożono kwiaty i zapalono znicz, odśpiewano hymn i odmówiono modlitwę za poległych Powstańców. Z uwagi na pandemię uroczystość była krótka i skromna, lecz w sumie, pamięć o poległych jest najważniejsza.

Cześć Ich Pamięci!

MAR