Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 11 kwietnia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do 11 kwietnia

Rodzice mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego do 11 kwietnia. Świadczenie przysługuje za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły i inne placówki z powodu koronawirusa. Zasiłek przysługuje także w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych w związku z COVID-19.

- Dodatkowy zasiłek opiekuńczy  ponownie został wydłużony. Do 11 kwietnia uprawnieni rodzice mogą skorzystać z tej formy wsparcia. Jest ona szczególnie ważna w trudnym czasie pandemii koronawirusa. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w woj. śląskim.

Świadczenie to przeznaczone jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
- Z zasiłku nie może korzystać rodzic, jeżeli drugi z opiekunów dziecka może zapewnić mu opiekę (np. matka lub ojciec dziecka jest osobą bezrobotną, albo korzysta z urlopu rodzicielskiego lub urlopu wychowawczego). Zasiłek ten nie przysługuje również, gdy szkoła zapewni opiekę dziecku i rodzic z tej opieki skorzysta - przypomina rzeczniczka.

Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, tak jak przy wcześniejszych okresach, należy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy, oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem (dostępne na www.zus.pl). Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Bez oświadczenia ZUS, jak również płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Informacja prasowa ZUS