ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

W tym roku obchodzimy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która była pierwszą w Europie i drugą na świecie spisaną ustawą zasadniczą. Stała się ona dokumentem, który w radykalny sposób miał uzdrowić państwo i wyeliminować wpływy obcych mocarstw. Konstytucja dokonywała przemian, wprowadzając podział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Była symbolem mądrości i odpowiedzialności tworzącym tożsamość suwerennego narodu.

Coroczne 3-majowe obchody są okazją do wspomnienia i radowania się z patriotycznych osiągnięć naszych przodków, a także refleksji nad tym co współczesne. Żyjemy w niecodziennej rzeczywistości mierząc się z pandemią i jej skutkami. Jest to trudny czas dla nas wszystkich, jednak 3 Maja przypomina nam o wartości jaką jest nowoczesne, wolne i demokratyczne państwo.

Szanowni Państwo, w ten świąteczny, majowy dzień życzę, byśmy byli dobrym i mądrym narodem w czynach, w których odbijać się będą najlepsze wartości naszych przodków. Zachowując odrębność kulturową spożytkujmy tę mądrość w stałym tworzeniu Europejskiej Wspólnoty.

Burmistrz Miasta Myszkowa
Włodzimierz Żak