Do 30 listopada można złożyć wniosek o „Dobry start”

Do 30 listopada można złożyć wniosek o „Dobry start”

Tylko do końca listopada tego roku można składać wnioski o wypłatę szkolnej wyprawki w ramach programu „Dobry start”. W województwie śląskim wypłacono już 482 tys. świadczeń na kwotę 145 mln zł. Weryfikacja wniosków oraz wypłata świadczenia odbywa się niemal w 100 proc. automatycznie.

Od 1 lipca do 30 listopada można składać wnioski o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu „Dobry Start”. W tym roku wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną – za pomocą portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia.

Dane ogólnopolskie wskazują, że  ZUS wypłacił już blisko 1,3 mld zł na 4,3 mln dzieci w ramach programu „Dobry Start”. Najwięcej świadczeń trafiło do mieszkańców Mazowsza, bo ponad 635 tys., na drugim miejscu w kraju jest województwo śląskie z wypłatą 482 tys. świadczeń w ramach wyprawki szkolnej.

- ZUS od samego początku bardzo sprawnie obsługuje to nowe zadanie. Zainteresowanie programem „Dobry start” jest bardzo duże. Przyjmowanie i obsługa wniosków działa bez zakłóceń.  Zdecydowana większość wniosków została obsłużonych przez automat. Pozwoliło to na odciążenie pracowników. Większość osób złożyła już wniosek - mówi profesor Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Świadczenie 300+ przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24 lat, gdy jest orzeczona niepełnosprawność.

- Każda osoba, która złoży wniosek o świadczenie z programu „Dobry Start” (także przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia), znajdzie wszystkie informacje na temat tego wniosku i jego obsługi na portalu PUE ZUS (status obsługi wniosku, szczegółowe informacje o świadczeniu) – przypomina Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
Na portalu PUE ZUS znajdzie się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Świadczenie to jest wypłacane wyłącznie na rachunek bankowy.

Informacja prasowa ZUS

LIS