Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Zgłoszenia do Małego ZUS Plus do końca stycznia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zgłoszenia do Małego ZUS Plus do końca stycznia

Przedsiębiorcy, którzy chcą w tym roku zacząć korzystać z „Małego ZUS Plus”, powinni zgłosić to w ZUS do 31 stycznia.  Firmy, które korzystały z ulgi w 2021 roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

- „Mały ZUS Plus” to ulga, która uprawnia do płacenia niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Co istotne nie dotyczy ona jednak składki na ubezpieczenie zdrowotne, którą trzeba opłacać w pełnej wysokości. Należy pamiętać, że niższe składki można opłacać maksymalnie przez 36 miesięcy w ciągu 60 miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej – informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

„Mały ZUS Plus” adresowany jest do przedsiębiorców, których przychód w poprzednim roku kalendarzowym nie przekroczył 120 tys. zł. Jeśli działalność gospodarcza była prowadzona krócej, limit przychodu wylicza się proporcjonalnie do liczby dni prowadzenia firmy. Z ulgi skorzysta tylko osoba, która prowadziła działalność gospodarczą w poprzednim roku przez co najmniej 60 dni.

Ważny odpowiedni kod zgłoszenia
- Jeśli ktoś chce skorzystać z „Małego ZUS Plus” to do końca stycznia tego roku powinien zgłosić się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia zdrowotnego z kodem rozpoczynającym się od 0590 albo 0592. Zgłoszenia składają osoby, które nie korzystały w 2021 r. z małego ZUS, a chcą skorzystać z tej ulgi. Osoby, które korzystały z tej ulgi w 2021 r. i chcą nadal z niej korzystać oraz spełniają warunki, muszą złożyć jedynie formularze rozliczeniowe – informuje rzeczniczka.

Zatem każdy korzystający z „Małego ZUS Plus” w 2022 r. musi złożyć dokumenty do ZUS, tj. ZUS DRA cz. II lub ZUS RCA cz. II z kompletem ZUS DRA za styczeń 2022 r. (do 20 lutego) lub pierwszy miesiąc, w którym wznowił/rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2021 r. (w terminie do 20 dnia następnego miesiąca) z informacją o rocznym przychodzie, rocznym dochodzie oraz formach opodatkowania z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozpoczynający biznes mają inne ulgi
Do „Małego ZUS Plus” nie mają prawa nowi przedsiębiorcy, gdyż jeden z warunków otrzymania ulgi to prowadzenie działalności w poprzednim roku przynajmniej przez 60 dni. Startujący biznesmeni mogą na starcie skorzystać z innych możliwości wsparcia, jak np. półrocznego zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne („ulga na start”) oraz dwuletniego okresu składek preferencyjnych. Gdy wygaśnie im prawo do tych ulg, będą mogli przejść na „Mały ZUS Plus”.

Masz wybór
- Możliwość opłacania niższych składek na ubezpieczenie społeczne to prawo, nie obowiązek. Przedsiębiorca może zdecydować, co jest w danym momencie dla niego korzystne i sobie to skalkulować. Na pewno niższe składki na ubezpieczenia społeczne to niższe koszty prowadzenia firmy. Jednak niskie składki to też niskie świadczenia wypłacane w związku z chorobą, opieką nad chorym członkiem rodziny, czy wyliczoną rentą bądź emeryturą – dodaje Beata Kopczyńska.

Dla zainteresowanych szkolenia i dyżury
Oddziały ZUS w województwie śląskim organizują szkolenia online dla zainteresowanych tematem opłacania niższych składek na ubezpieczenia społeczne. Szczegółowy harmonogram szkoleń i informacje o terminach zapisów można znaleźć pod adresem https://www.zus.pl/o-zus/kalendarium/szkolenia.

I tak najbliższe szkolenie online na temat „Małego ZUS Plus” odbędzie się 21 stycznia, od godz. 9:00 organizowane przez Oddział ZUS w Rybniku. Zgłoszenie na szkolenie do 20.01, za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie internetowej ZUS, a kolejne 26 stycznia, od 10:00 do 12:00. Tym razem webinar organizuje Oddział ZUS w Chorzowie, temat spotkania dotyczyć będzie ulgi na start, preferencyjnych składek, małego ZUS plus oraz działalności nieewidencjonowanej. - To nie jedyne szkolenia, dyżury czy porady organizowane przez ZUS. Poszczególne tematy zagadnień z zakresu ubezpieczeń społecznych, ale także te dotyczące zmian związanych z Polskim Ładem, organizują wszystkie oddziały ZUS w województwie śląskim. Zachęcamy do korzystania ze spotkań online z naszymi ekspertami. Wszystkie terminy udostępnione na naszej stronie internetowej w zakładce „Wydarzenia i szkolenia” – zachęca rzeczniczka. 


Informacja prasowa ZUS

20

STY

2022

568

razy

czytano

325/3275

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.