Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie

Dożynki Powiatowo-Gminne w Niegowie

Piękna pogoda i wspaniała atmosfera towarzyszyła Powiatowo-Gminnym Dożynkom 2022. Gospodarzami byli Starostwo Powiatowe i Gmina Niegowa.

Na zaproszenie Starosty Myszkowskiego Piotra Kołodziejczyka i Wójta Gminy Niegowa Mariusza Rembaka przybyli: Poseł na Sejm Mariusz Trepka, starostwie zaprzyjaźnionych powiatów, przedstawiciele samorządów i instytucji działających na terenie powiatu myszkowskiego i poza jego granicami. Gminę Myszków reprezentowali: Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak, zastępca Burmistrza Miasta Iwona Franelak, Przewodniczący Rady Miasta Jerzy Woszczyk, dyrektor Miejskiego Domu Kultury Aleksandra Podgórska.

Część oficjalną Dożynek poprzedziła msza święta w intencji rolników w kościele pw. św. Mikołaja w Niegowie. Następnie w uroczysty przemarsz do amfiteatru ruszyli gości, mieszkańcy powiatu, barwny korowód  kół gospodyń wiejskich niosących wieńce dożynkowe. Na pięknie udekorowanej scenie Burmistrz Miasta Włodzimierz Żak, za wspieranie tradycji ludowej, za zaangażowanie na rzecz lokalnych działań uhonorował nasze Koło Gospodyń Wiejski Nowowsianki, wręczając im bardzo praktyczny prezent - kuchenkę elektryczną wraz z kompletami sztućców.

Ważną częścią dożynkowej tradycji jest przekazanie bochna chleba na ręce gospodarzy uroczystości. Czynią to specjalnie wybrani starostowie dożynek, którymi w tym roku byli Bożena Zasik z Przybynowa i Bogdan Lech z gminy Niegowa. Gospodarze Starosta Piotr Kołodziejczyk i Wójt Mariusz Rembak częstowali zabranych otrzymanym chlebem. Kolejną tradycją święta rolników jest przekazanie gościom wieńców dożynkowych. A później scenę opanowali artyści, barwni, kolorowi i rozśpiewani.