W 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Mrzygłodem

W 160. rocznicę Powstania Styczniowego i Bitwy pod Mrzygłodem

Z 28 lutego na 1 marca 1863 r. odbyła się w Mrzygłodzie jedna ze zwycięskich bitew Powstania Styczniowego pod wodzą płk. Teodora Cieszkowskiego. 25 lutego, w rocznicę tego doniosłego wydarzenia mieszkańcy Myszkowa uczcili pamięć powstańców.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej, którą celebrował kustosz sanktuarium proboszcz parafi ks. Jacek Garncarek. Przemarsz pod pomnik „Pamięci Bohaterów Powstańców Powstania Styczniowego” w asyście orkiestry OSP Mrzygłód i złożenie kwiatów rozpoczął część oficjalną uroczystości.

Pamięć o Powstańcach trwa przez wieki. Była wtedy, gdy mieszkańcy Mrzygłodu, pod groźbą zsyłki, wykopali i przenieśli zwłoki powstańców z pól i łąk nad Wartą, w miejsce zwane dzisiaj Skwerem płk Teodora Cieszkowskiego, czyniąc je miejscem spoczynku, mogiłą powstańczą. Za pomoc powstańcom, Mrzygłód stracił prawa miejskie, lecz jakby powiedział dziś klasyk- opłacało się - by w 1918 r. mieć wolną i niepodległą ojczyznę - mówił gospodarz uroczystości Burmistrz Miasta Myszkowa Włodzimierz Żak, kończąc słowami …”Ta uroczystość, kwiaty na mogile i pomniku, palące się znicze, a nade wszystko pamięć i nasza obecność na tej uroczystości, to jest to, co możemy i powinniśmy oddać poległym. Chwała Powstańcom! Chwała bohaterom!”.

W części artystycznej wystąpiła Myszkovia Band wraz solistami. Etiudami Chopena, pieśniami z musicalu Teo, złożono muzyczny hołd Powstańcom. Rekonstrukcja bitwy mrzygłodzkiej w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych: „Partya kielecka”, „Drużyna Rycerska Miasta Żarki”, GRH „Rota” 1863, SRH „Bellum”, narracje bitwy prowadził dr hab. prof. UŚ Kazimierz Miroszewski.

Na uczestników uroczystości czekała gorąca grochówka, wręcz niezbędna w tym mroźnym dniu, okolicznościowe piny i Zeszyty Myszkowskie pt.: „Powstanie styczniowe na ziemi myszkowskiej”.

W uroczystości wzięli udział: Posłowie na Sejm RP Mariusz Trepka i Zdzisław Wolski, Damian Węgrzyński - Dyrektor Biura Poseł na Sejm RP Izabeli Leszczyny, Posłankę do Parlamentu Europejskiego Jadwigę Wiśniewską reprezentowała Radna Powiatowa Marlena Wiśniewska, Janusz Romaniuk reprezentował Wojewodę Śląskiego Jarosława Wieczorka, Adam Szmukier - Burmistrz Miasta i Gminy Włodowice, radni Rady Miasta wraz z wiceprzewodniczącą Zofią Jastrzebską, st. bryg. Sergiusz Wiśniewski - Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Myszkowie, Rada Parafialna Parafii w Mrzygłodzie, młodzież z Zespołu Szkolno-Przedszkolengo Nr 4, klasa mundurowa Zespołu Szkół Nr 1, nauczyciele, przedstawiciele miejskich spółek, instytucji, biznesu oraz licznie zgromadzona społeczność Mrzygłodu i pozostałych dzielnic.

Organizatorem uroczystości była Referat Promocji, Kultury i Sportu UM wraz z Miejskim Domem Kultury przy współpracy z ks. kustoszem Jackiem Garncarkiem.

Bardzo dziękujemy policjantom z Komendy Powiatowej Policji w Myszkowie, strażakom z OSP Mrzygłód, OSP Mrzygłódka, Państwowej Straży Pożarnej, dziękujemy społeczności oraz wszystkim, którzy nie zważając na aurę oddali hołd naszym walczącym przodkom.

Dziękujemy Regionalnemu Portalowi Informacyjnemu Myszkow356.pl za udostępnienie zdjeć z uroczystości.

LUT

2052