20 lat konwencji praw dziecka w ZSP 4

20 lat konwencji praw dziecka w ZSP 4

20 listopada w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 4 w Myszkowie obchodzono Dzień Praw Dziecka, którego kulminacją był happening „balony do nieba”. Gośćmi honorowymi byli przedstawiciele Urzędu Miasta Myszkowa: kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu Krystyna Jasińska, kierownik Miejskiego Zarządu Ekonomiczno – Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Marzanna Wieczorek, przedstawiciel Rady Miasta Myszkowa Halina Skorek-Kawka oraz przedstawiciel Wydziału Promocji Paweł Skotniczny.

Tematem spotkania było: Czy prawa dziecka są w naszym kraju znane a co najważniejsze czy dorośli, którzy na co dzień dziećmi się zajmują, wychowują je, wprowadzają w dorosłe życie, tych praw przestrzegają?

Dyrektor Urszula Urbaniak skierowała do zebranych następujące słowa:
"20 listopada 2009 r. mija dwadzieścia lat od uchwalenia Konwencji Praw Dziecka. Całe pokolenie dorastało już pod skrzydłami tego najbardziej rozpowszechnianego dokumentu prawa międzynarodowego na świecie. Konwencja  Praw Dziecka była motorem zmian na lepsze, poprawiła sytuację najmłodszych mieszkańców na Ziemi. Głównym jej celem jest poprawienie losu dziecka na całym świecie. Punktem kulminacyjnym dzisiejszego dnia będzie happening „balony do nieba”. Kolorowe niebo będzie symbolizować prawa i wartości, które powinny być przestrzegane".

Uczniowie wyrażali swoje opinie na temat praktycznych aspektów zastosowania zapisów Konwencji Praw Dziecka w formie scenek „Prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania”, i „Prawo do nauki”, prac plastycznych „Moje prawo do szczęścia”, plakatów „Prawo do życia bez przemocy”, prezentacji multimedialnej tj. oryginalnego filmu ukazującego prawa dziecka ich oczami „Dzieci świata – mamy przecież takie same prawa”, piosenek „Prawo do życia i rozwoju”. W tym dniu nastąpiło również podsumowanie konkursów. Konkursy miały na celu przybliżenie dzieciom takich pojęć jak: wolność, równość, tolerancja. Miały również nauczyć, że należy respektować prawa przysługujące każdemu człowiekowi. Komisja konkursowa dokonała oceny prac i wyłoniła zwycięzców.

Po części artystycznej uczniowie oraz zaproszeni goście przeszli na rynek w Mrzygłodzie, gdzie każdy z uczestników wypuścił w niebo balon symbolizujący prawa dzieci.

1968