Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Myszkowa

Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Myszkowa

„Wszyscy rodzimy się do służby, jakiemu panu będziemy służyć, zależy od nas samych”-  tę myśl wypowiedziana przez Zofię Kossak można odnieść nie tylko do służby harcerskiej.

W Kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie 20 grudnia br., harcerze wraz z Burmistrzem Miasta Januszem Romaniukiem przekazali Betlejemskie Światło Pokoju, ten ogień miłości i pokoju, mieszkańcom Myszkowa.

Betlejemskie Światło Pokoju - coroczna skautowa i harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia, zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem. Betlejemskie Światło Pokoju jest symbolem ciepła, miłości, pokoju i nadziei - tradycyjnie stawiane  na wigilijnym stole.

Akcję zapoczątkowały w 1986 Radio i Telewizja w Linzu jako działanie charytatywne na rzecz dzieci niepełnosprawnych i osób potrzebujących. Dzięki udziałowi w niej skautów, akcja obejmuje prawie całą Europę. Światło co roku przywożone jest z Betlejem do Wiednia  gdzie w katedrze przekazywane jest skautom z sąsiednich krajów. Następnie sztafetą trafia do najdalszych zakątków kontynentu.

W Polsce akcję od 1991 prowadzą harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego którzy odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowacki  na przejściu graniczny Łysa Polana w Tatrach Następnie, po uroczystej mszy świętej odprawianej w Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju, zlokalizowanej na terenie Schroniska Górskiego „Głodówka”. Światło trafia do wszystkich jednostek harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Betlejemskie Światło Pokoju z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje m.in.: Prezydent RP, Prezes Rady Ministrów, Marszałek Sejmu i Senatu, Prymas Polski.

WRZ