Słoneczna suszarnia już suszy

Słoneczna suszarnia już suszy

W czwartek 14 stycznia br. na terenie Myszkowskich Zakładów Wodociągów i Kanalizacji nastąpiło uroczyste otwarcie Powiatowej Słonecznej Suszarni Osadów Ściekowych. Na otwarciu zjawili się przedstawiciele samorządu miejskiego, powiatowego, wojewódzkiego oraz przedstawiciele z Ekofunduszu, Banku Ochrony Środowiska Oddział Częstochowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, i Gospodarki Wodnej w Katowicach, Inwestora Zastępczego - Częstochowa, Ekotop-u, METROMEKS-u S.A. oraz niemieckiej firmy IST.

Poświęcenia Suszarni dokonał ks. Kanonik Jan Batorski. Po poświęceniu obiektu przecięcia wstęgi dokonali: burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk, poseł na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, prezes ZWiK Ryszard Woszczyk, przedstawiciele BOŚ o/Częstochowa, WFOŚiGW w Katowicach oraz wykonawcy suszarni.

ZWiK na suszarnię pozyskał 2 mln 283 tys. zł w formie pożyczki bezzwrotnej od warszawskiego Eko-Funduszu, pozostała potrzebna kwota 968 tys. zł to kredyt udzielony przez BOŚ oraz WFOŚiGW. Pozostała kwota 616 tys. zł to wkład własny ZWiK w Myszkowie.

Suszarnia jest ekologicznym obiektem wykorzystującym wyłącznie energię słoneczną do suszenia wytworzonych na oczyszczalni osadów ściekowych.

CELE EKOLOGICZNE PRZEDSIĘWZIĘCIA
W wyniku realizacji zadania planowane jest osiągnięcie efektu ekologicznego w postaci stworzenia warunków do wysuszenia całej masy osadu w oczyszczalni w Myszkowie.
Powyższy efekt zostanie uzyskany do dnia 31.12.2010.

Dzięki promieniowaniu słonecznemu oraz ciepłu odzyskanemu ze ścieków możliwe będzie odparowanie z osadów ok. 1337 ton wody dzięki czemu pierwotna masa osadów równa 2 300 ton zmniejszy się do 963 ton.
Średnie zużycie energii elektrycznej na odparowanie l tony wody wynosić będzie ok. 24 kWh przy użyciu wyłącznie energii słonecznej oraz 70 kWh przy wspomaganiu procesu pompami ciepła.
W przypadku zastosowania suszarni konwencjonalnej ilość potrzebnej energii wyniosłaby ok. 800 kWh na każdą tonę odparowanej wody.

Z uwagi na fakt, że osady z Myszkowa nie zawierają nadmiernych ilości metali ciężkich głównym kierunkiem ich wykorzystania będzie rolnictwo.
Alternatywnym kierunkiem będzie współspalanie osadów przez lokalny Zakład Energetyki Cieplnej. Przeprowadzone próby wykazały, że wysuszony osad nadaje się do współspalania.