Trudna sytuacja pogodowa w powiecie myszkowskim

Trudna sytuacja pogodowa w powiecie myszkowskim

Szanowni Mieszkańcy !

Trudna sytuacja pogodowa w naszym regionie, opady śniegu i marznący deszcz,  spowodowały katastrofalne uszkodzenia, a miejscami zniszczenia sieci energetycznej. Skutkiem ich jest pozbawienie znacznej liczby mieszkańców dostępu do energii elektrycznej, W wielu przypadkach także ogrzewania i wody. Biorąc pod uwagę sytuację w powiecie myszkowskim starosta myszkowski, wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin naszego powiatu zwrócili się 15 stycznia 2010 roku z wnioskiem i apelem do wojewody śląskiego o uznanie naszego powiatu za rejon dotknięty klęską żywiołową. Sytuacja kryzysowa jest bowiem poważna i dynamiczna. Mimo ciągłej pracy ogromnej liczby ludzi, pracowników Enionu, zewnętrznych firm elektroenergetycznych, jak też strażaków, leśników, służb miejskich, oraz osób prywatnych wciąż pojawiają się nowe awarie na oblodzonych trakcjach energetycznych. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległy linie energetyczne wysokiego, średniego i niskiego napięcia. Uznaliśmy więc, że sytuacja wymaga pomocy ze strony państwa. Pomimo złożonego wniosku, Wojewoda Śląski nie wprowadził stanu klęski żywiołowej na terenie powiatu myszkowskiego.

W skali tego, co zadziało się w powiecie, miasto Myszków ucierpiało w stosunkowo niedużym stopniu, W chwili obecnej zabezpieczone są i działają wszystkie ujęcia wody pitnej. W razie konieczności uruchomione zostaną agregaty prądotwórcze dużej mocy. Brak dostawy energii elektrycznej w sposób ciągły odczuwalny jest jedynie w peryferyjnych częściach miasta - w dzielnicy Bory. Stan ten spowodowany jest całkowitym zniszczeniem napowietrznej-przesyłowej linii energetycznej położonej poza granicami administracyjnymi miasta. Służby miejskie na bieżąco monitorują obiekty użyteczności publicznej. Usuwany jest śnieg z dachów oraz sople i nawisy lodowe. Jesienią przeprowadzony został coroczny przegląd drzew w ciągach komunikacyjnych, którego zadaniem było wyselekcjonowanie miejsc potencjalnego zagrożenia ze strony drzewostanu dla infrastruktury drogowej i technicznej. Przeprowadzono cięcia pielęgnacyjne i techniczne koron. Dzięki temu na terenie samego Myszkowa praktycznie nie wystąpiły sytuacje uszkodzenia bądź zniszczenia instalacji energetycznej przez łamiące się pod ciężarem lodu konary drzew. Wszystkie służby pracują na terenie powiatu na maksymalnych obrotach. Sytuacja powinna zostać przywrócona do normy w ciągu najbliższych dni.