"Zbieramy zużyte baterie" - podsumowanie 2009

"Zbieramy zużyte baterie" - podsumowanie 2009

W dniu 19 stycznia 2010 roku w Urzędzie Miasta w Myszkowie odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców i uczestników konkursu „Zbieramy zużyte baterie”. Po odczytaniu podsumowania konkursu, przedstawieniu zwycięzców, organizator konkursu Burmistrz Miasta Myszkowa Janusz Romaniuk wręczył laureatom nagrody.

Za zwycięstwo w kategorii przedszkola, Przedszkole nr 5 otrzymało nagrodę: telewizor LCD Samsung. Za zwycięstwo w kategorii szkoły podstawowe, Szkoła Podstawowa nr 7 otrzymała stół do tenisa „Tajfun – hobby”. W kategorii gimnazja zwycieżyło Gimnazjum nr 1 z Zespołu Szkół Publicznych nr 1 i otrzymało zestaw przyrządów dydaktycznych do pracowni fizycznej.

Ponadto wszyscy pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody za udział w konkursie. Szkoły podstawowe otrzymały: DVD  LG, komplet tablic edukacyjnych pt. „Sprzątanie Świata - recykling” oraz  zestaw przyrodniczy „Polska przyroda”; gimnazja: DVD LG, zestawy książek oraz zestaw przyrodniczy „Polska przyroda”; przedszkola: zestawy zabawek i książek oraz komplet tablic edukacyjnych „Ekologia na co dzień”.

Nagrody zostały ufundowane przez Burmistrza Miasta Myszkowa z GFOŚiGW w wysokości około 900 zł - każda nagroda główna i około 600 zł – każda nagroda za udział w konkursie. Wartość wszystkich nagród zamknęła się w kwocie 13.000,00 zł.

Po raz kolejny konkurs ekologiczny ogłoszony dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i przedszkoli z terenu miasta Myszkowa cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem i przede wszystkim zaangażowaniem uczniów i ich opiekunów. Przez okres 7 miesięcy trwania konkursu (od 01.03.2009r. do 30.09.2009r.) dzieci i młodzież zebrały ponad 1.300 kg zużytych baterii (dokładnie 1316,01 kg), co oznacza, że taka duża ilość odpadów szkodliwych nie obciąży składowisk odpadów komunalnych, nie wejdzie w skład niestety wciąż jeszcze powstających  „dzikich wysypisk śmieci”, tym samym nie wpłynie negatywnie na stan naszego środowiska. Co więcej wszystkie zebrane odpady zostaną przekazane celem odzysku Organizacji Odzysku REBA.

Porównując ilość wysegregowanych zużytych baterii ze strumienia odpadów komunalnych w stosunku do roku ubiegłego (w ramach konkursu w 2006 roku zebrano 524kg; 2007 – 767,5kg; 2008 – 896,46 kg) można stwierdzić, że świadomość ekologiczna naszych mieszkańców w szczególności dzieci i młodzieży wzrasta.