"Schuman" ponownie gościł młodzież z Francji

"Schuman" ponownie gościł młodzież z Francji

W dniach 13.03.2010 – 27.03.2010 w Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Roberta Schumana w Myszkowie 29 uczniów i 4 opiekunów z francuskiej szkoły College St Augustin z Angers przez dwa tygodnie wspólnie z polskimi partnerami z „Schumana” realizowało założenia Dwustronnego Projektu Językowego „Witamy w średniowieczu”, organizowanego w ramach programu europejskiego Socrates Comenius. Warto podkreślić, że Dwustronne Projekty Językowe – w roku szkolnym 2009/2010 – realizuje w Polsce 36 szkół. Wśród nich jest również Gimnazjum nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Roberta Schumana w Myszkowie.

Projekt, który obie szkoły realizują od pierwszych dni września bieżącego roku szkolnego ma  na celu podniesienie poziomu edukacji szkolnej, podkreślenie jej europejskiego wymiaru, promowanie świadomości interkulturowej oraz doskonalenie znajomości języków obcych. Całe przedsięwzięcie zaplanowano na dwa lata. W pierwszym roku pracy uczniowie obu szkół poznają i porównują historię epoki średniowiecza w naszych krajach. Realizacja projektu odbywa się m. in. poprzez korespondencję e-mailową, wideokonferencję, warsztaty, zajęcia językowe w grupach, organizowanie wystaw, a także dwutygodniowy pobyt w krajach partnera.  Pozwala to na bezpośrednie poznanie realiów życia w Polsce i Francji, obcowanie z kulturą krajów i miejscami związanymi z epoką średniowiecza, a przede wszystkim na spotkania z francuskimi przyjaciółmi.

Podczas dwutygodniowej wizyty w Gimnazjum Nr 5 zorganizowano bogaty wachlarz zajęć, które przybliżały uczestnikom wiadomości dotyczące okresu średniowiecza. Były to między innymi:
• nauka tańca stylizowanego na średniowieczny
• nauka śpiewu i gry na dzwonkach utworu "Breve regrum"
• szycie stroju stylizowanego na średniowieczny
• spotkania uczestników wymiany z rycerzami z Bractwa Rycerskiego „Czarny Dąb” z Żarek.
• uczestnictwo w wycieczkach do Mirowa, Bobolic i  Olsztyna oraz do Krakowa i Wieliczki.

Młodzież z Francji gościł również w Urzędzie Miasta Burmistrz Myszkowa. Podczas spotkania burmistrz przedstawił gościom krótką charakterystykę miasta, ciekawostki historyczne oraz odpowiadał na pytania gości.

Była to trzecia międzynarodowa wymiana młodzieży pomiędzy Gimnazjum Nr 5 oraz College St Augustyn.