Uroczyste Obchody 70-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Myszkowie rozpoczęte

Uroczyste Obchody 70-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Myszkowie rozpoczęte

19 kwietnia br. o godz. 10.00 na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie rozpoczęła się sesja popularno-naukowa pt. „Dzieje kłamstwa katyńskiego”, która zainaugurowała w naszym mieście obchody 70-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej.

Podczas sesji wystąpił dr Wacław Dubiański z oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, który omówił podczas swojego wykładu dzieje kłamstwa katyńskiego. Kolejny wykład dotyczący losów Polaków wywiezionych do ZSRR w czasie II wojny światowej, prowadził dr Jarosław Durka.

W uroczystych obchodach zbrodni katyńskiej udział wzięli m.in., Jadwiga Wiśniewska Poseł na Sejm RP, burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk i jego zastępca Rafał Gil, starosta myszkowski ??ukasz Stachera, wicestarosta Jan Kieras, burmistrz Koziegłów Jacek Ślęczka, wójt Poraja Marian Szczerbak, radni Rady Miasta Myszkowa, radni Powiatu Myszkowskiego, Księża, harcerze hufca ZHP, kombatanci, młodzież szkolna oraz licznie przybyli mieszkańcy Myszkowa.

Po zakończeniu sesji naukowej mieszkańcy Myszkowa, zaproszeni goście, liczne poczty sztandarowe wraz z orkiestrą dętą Policji, żołnierzami z jednostki wojskowej z Gliwic i kadetami Szkoły Pożarnictwa z Częstochowy oraz miejscowymi jednostkami straży pożarnej udali się konduktem na plac Kościoła p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myszkowie, gdzie posadzono dęby katyńskie.
Pamięć ofiar poległych w Katyniu uczczono dwoma minutami ciszy i salwami honorowymi, przy asyście orkiestry dętej Policji, kadetów Szkoły Pożarnictwa z Częstochowy i żołnierzy.
W dalszej części uroczystości pod pomnikiem Ofiar Katynia delegacje min., miasta, powiatu, policji, strażaków złożyły kwiaty i znicze za poległych.

26 kwietnia będzie kolejnym dniem Obchodów 70-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Myszkowie. W tym dniu na sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury o godz. 9.00 wykład o walce o prawdę w Parlamencie Europejskim wygłosi poseł do PE dr Marek Migalski.
W dalszej części odbędzie się spektakl słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów szkół myszkowskich pt. „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, po czym nastąpi rozstrzygnięcie i wręczenie nagród I Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Prawda i kłamstwo o Katyniu”.

Organizatorami obchodów 70-tej Rocznicy Zbrodni Katyńskiej w Myszkowie są: Jadwiga Wiśniewska Poseł na Sejm RP, Janusz Romaniuk-Burmistrz Miasta Myszkowa, Andrzej Hutnik-Radny Sejmiku Województwa Śląskiego, oraz Andrzej Drogoń-Dyrektor Oddziału IPN w Katowicach.