Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

"Zapachy" z oczyszczalni

Filtrowanie aktualności

data od

data do

"Zapachy" z oczyszczalni

W związku ze skargami mieszkańców dzielnicy Mijaczów na uciążliwość zapachową oczyszczalni ścieków, Burmistrz Miasta Myszkowa Janusz Romaniuk polecił podległym służbom pilne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji na terenie obiektu i podjęcie działań zmierzających do zminimalizowania wpływu procesów technologicznych oczyszczalni na otoczenie.

W wyniku kontroli na obiekcie ustalono, że proces suszenia osadów ściekowych w „słonecznej suszarni” w miesiącu maju i pierwszej dekadzie czerwca miał zakłócony przebieg z uwagi na fatalny zbieg czynników atmosferycznych. Szczególny wpływ na niezgodny z technologią proces suszenia miały intensywne i długotrwałe opady atmosferyczne, duża wilgotność względna powietrza, niemal zupełny brak dni słonecznych oraz niskie ciśnienie atmosferyczne. Kumulacja wspomnianych negatywnych parametrów miała wpływ na przebieg procesu suszenia osadów i spowodował uruchomienie procesów gnilnych, które z kolei były odpowiedzialne za intensywny i nieznośny dla otoczenia zapach. Obsługa obiektu po konsultacji z technologami i projektantami suszarni podjęła już działania polegające na usunięciu zagniłego osadu z terenu suszarni oraz poddaniu go procesowi utylizacji.

W chwili obecnej obiekt poddawany jest czyszczeniu i dezynfekcji. Wspólnie ze służbami burmistrza ustalono także, że przebieg dalszych procesów osuszania kolejnych partii osadu będzie ściśle kontrolowany i dostosowywany do przewidywanych warunków atmosferycznych, w taki sposób aby zminimalizować wydostawanie się zapachów do otoczenia oraz aby w przyszłości nie dopuścić do sytuacji, w której ponownie wystąpią procesy gnilne osadu ściekowego.

Poniżej zamieszczamy informację-wyjaśnienie Prezesa ZWiK sp. z o.o. w Myszkowie Ryszarda Woszczyka w związku z zaistniała sytuacją.
 

Informacja dotycząca technologii suszenia osadów ściekowych.

W związku ze zwiększoną uciążliwością zapachową oczyszczalni ścieków informujemy, że:
1. Osad do słonecznej suszarni ścieków był wprowadzany już w trakcie jej rozruchu technologicznego od miesiąca listopada 2009r.
Partia osadu z listopada  została wysuszona w suszarni do 59,4% sm i wyprowadzona z suszarni w kwietniu i po przeprowadzeniu badań przez OBiKŚ w Katowicach przekazana do zagospodarowania Firmie KTM Bierutów. Ze 100Mg uzyskano 34,98Mg wysuszonego osadu. Do końca kwietnia nie zgłaszano uwag dotyczących uciążliwości zapachowej oczyszczalni ścieków.
2. Drugą partię osadu ściekowego wprowadzano w zależności od warunków technicznych  do hali suszarniczej sukcesywnie do końca miesiąca kwietnia 2010r.

W miesiącu maju pojawiły się problemy z odorem jaki emituje suszony osad.
Proces suszenia jest prowadzony wg. Instrukcji obsługi Powiatowej Słonecznej Suszarni Osadów Ściekowych, która między innymi określa, że:
- w trakcie suszenia osad powinien być systematycznie przewracany i jednocześnie napowietrzany, co zapobiega zagniwaniu i emisji uciążliwych odorów poza halę suszarniczą,
- wymiana powietrza w suszarni powinna być możliwie duża. Bramy na obu końcach hali powinny być zawsze otwarte. Zamykać je należy jedynie podczas mrozów lub intensywnych opadów.

W wyniku niesprzyjających warunków pogodowych w miesiącu maju i czerwcu  tj. bardzo dużej wilgotności powietrza, dużych i intensywnych opadów deszczu, niskiego ciśnienia atmosferycznego, a głównie braku dni słonecznych pomimo procesu prowadzonego zgodnie z Instrukcją osad zagnił i w konsekwencji zaczął emitować odory.

Aktualnie osad bez względu na stopień jego wysuszenia jest wywieziony z hali i  zmagazynowany na placu magazynowym. Po  przeprowadzeniu niezbędnych badań przez OBiKŚ w Katowicach zostanie on przekazany do zagospodarowania zgodnie z uzyskanymi wynikami badań. Po wyczyszczeniu i przygotowaniu hali nowa partia osadu zostanie poddana suszeniu zgodnie z zaleceniami projektanta.

Myszków, dn. 15.06.2010 r.

23

WRZ

2014

1023

razy

czytano

1971/2708

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.