Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Jubileusz XX-lecia "Jurajskich Igraszek"

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Jubileusz XX-lecia "Jurajskich Igraszek"

W minioną sobotę, 18.09.2010 na deskach myszkowskiego MDK miał miejsce Galowy Koncert Jubileuszowy Zespołu Folklorystycznego "Jurajskie Igraszki" w przypadającą XX. rocznicę istnienia Zespołu.

"Jurajskie Igraszki" powstały w Miejskim Domu Kultury w 1990 roku., na bazie dziecięcego zespołu tanecznego  "Kaskada", liczył wówczas ok. 30 osób, a prowadziła go Renata Garleja. Przez kilka kolejnych lat zespół działał pod egidą stowarzyszenia Folklorystycznego "Jurajskie Igraszki", pod kierownictwem Marka Lipskiego. Choreografami byli wówczas Beata i Piotr Staniakowie. Od 2000 r. zespół prowadzi Katarzyna Miklas. Przez te lata zespół rozrósł się tak, że liczy ok. 120 tancerzy działających w 6 różnych grupach wiekowych, w związku z czym niektóre grupy prowadzi Marta Kozińska.
Nad kostiumerią od lat czuwa Kamila Rzepka, a ponieważ z zespołem jest od samego początku, wspiera zespół także swoją fachową wiedzą. Kierownikiem kapeli jest Wiesław Niedzielski.
W 2004 r. zespół zajął II m-ce na przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Szydłowcu, a w roku 2006 dwa pierwsze miejsca w kategorii dziecięcej i młodzieżowej na Jurajskim Przeglądzie Folklorystycznym w Kłobucku.  

Zespół od lat promuje Myszków i region w kraju i na arenie międzynarodowej. Koncertował między innymi: na Ukrainie, w Szwecji, Słowacji, Czechach, Francji, Serbii, Bułgarii, Włoszech, Portugalii. W swoim repertuarze ma tańce narodowe m.in. polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak oraz tańce regionalne: lubelskie, cieszyńskie, śląskie, beskidzkie, żywieckie, rzeszowskie.

Sala Miejskiego Domu Kultury w Myszkowie w sobotni wieczór pękała w szwach. Przy akompaniamencie Kapeli Ludowej, Zespół zaprezentował najwyższy poziom wykonawczy, prezentując jednocześnie perfekcjonizm w połączeniu tańca ludowego, muzyki i śpiewu. Wszystkie te elementy okraszone zostały cudowną paletą barw, zawartą w autentycznych kostiumach ludowych, pieczołowicie odnowionych i dopieszczonych na to szczególne święto Zespołu.

W repertuarze koncertu Jubileuszowego znalazły się: polonez, suity: lubelska, śląska, beskidzka, łowicka, rzeszowska, żywiecka oraz  Krakowiak i Polka Słowacka. Tańce przeplecione zostały pięknymi solowymi wykonaniami  „szlagierów” z różnych regionów, jak: „Wysoko górka”, ”Róża”, „Lipka”, „Dwa serduszka”, „ Cyt Cyt” czy ”Furman”.

Nie sposób było przerwać burzy oklasków, którymi zostali nagrodzeni wykonawcy. Owacje na stojąco i gromkie „sto lat” zaśpiewane przez publiczność to była najcudowniejsza nagroda, jaka mogła spotkać tych, którzy przez te wszystkie lata pracowali na wysoki poziom artystyczny zespołu. Jednak nie koniec miłym akcentom i wzniosłym chwilom, gdyż w koncercie uczestniczyli goście, którzy osobiście przybyli, aby złożyć gratulacje jubilatom w osobach Poseł na Sejm RP Jadwigi Wiśniewskiej, Burmistrza Miasta Myszkowa Janusza Romaniuka; w imieniu Starosty Myszkowskiego ??ukasza Stachery i własnym Wicestarosta Jan Kieras, w imieniu Wicemarszałka Województwa Śląskiego Mariusza Kleszczewskiego, Włodzimierz Żak, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury Anna Operacz.

Burmistrz Myszkowa Janusz Romaniuk wraz z Dyrektorem Miejskiego Domu Kultury Jarosławem Jaskólskim, wręczyli kadrze artystycznej pracującej na przestrzeni 20 lat, tj.: Renacie Garlei, Markowi Lipskiemu, Beacie i Piotrowi Staniakom, Katarzynie Miklas, Kamili Rzepce, Marcie Kozińskiej, pamiątkowe dyplomy i statuetki. Pamiątkowymi medalami i dyplomami uhonorowani zostali muzycy tworzący kapelę: Wiesław Niedzielski, Zdzisław Zasuń, Zdzisław Majchrzak, Andrzej Nowak, Agnieszka Pucek, Katarzyna Galas, Bartłomiej Chyla. Wszystkie wymienione osoby dostały także statuetki od Wicestarosty Jana Kierasa, a wszyscy członkowie zespołu kosz słodyczy.
Nie mogło być inaczej, na finał zabrzmiały słowa Piosenki Igraszkowej.

W tej uroczystej, wzniosłej i sympatycznej atmosferze koncert dobiegł końca, ale nie był to koniec uroczystości rocznicowych. Wspaniałym tortem urodzinowym ufundowanym przez Burmistrza Janusz Romaniuka rozpoczął się bal rocznicowy, w którym uczestniczyły wszystkie małe i duże IGRASZKI.

Zgodnie z tradycja, jak co roku wydany został kalendarz, który można nabyć w MDK w Myszkowie.

23

WRZ

2014

5119

razy

czytano

2026/2710

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.