Burmistrz pożegnał młodzież z Francji

Burmistrz pożegnał młodzież z Francji

W dniu 1 kwietnia br. Dyrektor Zespołu Szkół Nr 5 Aleksandra Okraska wraz z Burmistrzem Januszem Romaniukiem podziękowali za wspólnie spędzony czas młodzieży z Francji.

Przez tydzień goście z Francji, uczniowie szkoły College ST. Augustyn, położonej w dolinie Loary, uczestniczyli w życiu codziennym polskich rodzin. Program pobytu dla  Francuzów był ciekawy, dzięki któremu goście mogli zobaczyć Jasną Górę, Kraków, Wieliczkę, Zamek w Ogrodzieńcu.

Uczniowie z Francji zwiedzili również firmę "Sokpol". Brali udział w zajęciach lekcyjnych, dzięki którym mogli nauczyć się m.in. tańczyć Poloneza. Uczniowie z Francji jaki i z Polski są bardzo zadowoleni z wymiany polsko – francuskiej, już młodzież z gimnazjum Nr 5 cieszy się na rewizytę. Taka wymiana młodzieży umożliwia  doskonałą nauką języków obcych, a także zwiedzania innych krajów, poznawania innej kultury i szansą na zawarcie trwałych przyjaźni.

Tak wizytę młodzieży z Francji podsumowali uczniowie Gimnazjum Nr 5:

„Wymiana ta wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dzięki niej miałam możliwość udoskonalić swój język angielski jak i francuski. Nasi przyjaciele z Francji byli bardzo mili, koleżeńscy i otwarci na kontakty z Polakami. Dużo czasu spędziliśmy razem, spacerując, grając wspólnie w piłkę nożną i siatkówkę. Bardzo zżyliśmy się ze sobą i ciężko było nam się rozstać. Teraz nie możemy się doczekać kolejnego spotkania, tym razem we Francji”

Ola kl. IIIa

„Uważam, że wymiana polsko – francuska jest świetnym pomysłem na zawieranie nowych, trwałych znajomości i doskonalenie swojego języka. Jestem z niej bardzo zadowolona. Francuzi bardzo chętnie uczestniczyli we wszelkiego rodzaju zajęciach organizowanych na terenie szkoły i poza nią. Sądzę, że będę nadal utrzymywała kontakt ze znajomymi z Francji”

Klaudia kl. IIIa

„Uczniowie z Francji stali się dla mnie nie tylko zagranicznymi gośćmi ale i przyjaciółmi. Dzięki temu, że mogliśmy ich poznać mieliśmy szansę poznać inną kulturę i zwyczaje. Nasi nowi przyjaciele szybko się zaaklimatyzowali. Zarówno w czasie zajęć szkolnych, jak i spotkań poza szkołą wszyscy bardzo dobrze się bawiliśmy. Wiadomo, że nie obyło się bez drobnych nieporozumień spowodowanych różnym poziomem znajomości języka. W większości jednak przypadków, nie mieliśmy problemów z porozumieniem się. Okazało się, że uczniowie z Francji są pod wieloma względami podobni do nas.”

Klaudia kl. IIIa

„Wymiana z uczniami z Francji jest to wspaniałe doświadczenie. Pomaga zrozumieć inną kulturę. Dzięki niej podszkoliliśmy języki obce. Każdy z nas zyskał nowych przyjaciół i kolegów. Wymiany takie uczą nas współżycia w jednym domu, z innymi, obcymi ludźmi. Każdy z nas marzy o tym, aby takich wymian było jak najwięcej”

Marcelina kl. IIa

WRZ