STOP 18

Już po raz XIV realizowany jest program odpowiedzialnej sprzedaży „STOP 18”. Jest to wspólna akcja firm tytoniowych, organizacji społecznych i samorządów, polegająca na przeciwdziałaniu dostępowi nieletnich do wyrobów tytoniowych.

Wśród 21 aktywnych podmiotów znajdują się m.in. Philip Morris Polska, Ruch, Real, Polska Izba Handlowa, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Program STOP 18 wspiera MSWiA, KG Policji, Krajowa Rada Komenda Straży Miejskich i Gminnych oraz ZHP.

Jednak żadna inicjatywa nie osiągnie sukcesów, jeżeli nie włączą się w nią społeczności. Jeżeli będziemy reagować na każdą nieprawidłowość, w trosce o zdrowie naszych dzieci jest szansa, że ta słuszna inicjatywa odniesie skutek. Każdy powinien nie tylko przeczytać lecz przede wszystkim stosować się do poniższego komunikatu

Komendant Straży Miejskiej w Myszkowie informuje, że w miesiącach wrzesień, październik 2011 r. na terenie miasta Myszkowa prowadzona jest akcja „STOP 18”, mająca na celu wdrożenie XIV edycji Programu Odpowiedzialnej Sprzedaży Wyrobów Tytoniowych. Głównym celem akcji jest poprawa przestrzegania zakazu sprzedaży wyrobów tytoniowych niepełnoletnim poprzez przypominanie sprzedawcom o obowiązującym w tym zakresie prawie, konsekwencjach jego nieprzestrzegania oraz poprzez szkolenia sprzedawców w tym zakresie.

Przypominamy:

1. Sprzedawca ma prawo legitymować młodo wyglądające osoby, które proszą o papierosy.
2. Każdy ma prawo reagować, gdy jest świadkiem sprzedaży papierosów niepełnoletniemu lub gdy widzi handel papierosami z przemytu.
3. Każdy powinien zgłosić takie wykroczenie Policji tel. 997 lub Straży Miejskiej tel. 34 313-21-42

SPRZEDAŻ WYROBÓW TYTONIOWYCH WBREW OBOWIĄZUJĄCEMU PRAWU GROZI SANKCJAMI

1. 500 zł mandatu za sprzedaż wyrobów tytoniowych niepełnoletnim
2. Nawet 2000 grzywny w przypadku odmowy przyjęcia mandatu i skierowania sprawy do Sądu Rejonowego
3. Powództwo cywilne ze strony rodzica osoby niepełnoletniej, która nabyła papierosy.
4. Umieszczenie punktu sprzedaży na czarnej liście Programu STOP 18!