Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

"Zatopek" po raz dziewiąty

Filtrowanie aktualności

data od

data do

"Zatopek" po raz dziewiąty

Już po raz dziewiąty, zostaliśmy zaproszeni do biegu Emila Zatopka w zaprzyjaźnionym, czeskim mieście Koprivnice. Bieg na 22,3 km w terenie górzystym, dla nieżyjącego już mistrza, pewnie nie stanowiłby problemu.  „Czeska Lokomotywa” - tak mawiano w świecie o Zatopku, którego filozofia startu była prosta "Jeśli zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy wytrzymasz takie tempo, to na pewno go nie wytrzymasz".

Emil Zatopek urodził się w morawsko-śląskim regionie, w małym miasteczku Koprivnica. W wieku 16 lat rozpoczął pracę w fabryce obuwia Bata. W tym samym czasie fabryka była sponsorem biegu na 1500 m. Zatopek, bez przygotowania, na 100 startujących, zajął II miejsce i rozpoczął karierę biegacza. Już cztery lata później, jako pierwszy Czech pokonał dystans 5000 m w czasie poniżej 15 min. Na Olimpiadzie w Londynie zdobył złoto na dystansie 10000 m i srebro na 5000 m. W 1952 roku poprawił rekord świata na 25000 m i 30000 m, dwa lata później na ME w Bernie obronił złoty medal na 10000 m. W 1954 r. ustanowił rekord świata na 5000 m i 10000 m (pierwszy w historii wynik poniżej 29 min.) W 1997 roku został ogłoszony najlepszym czeskim lekkoatletą, a w 1999 r. najlepszym olimpijczykiem. Na pytanie dziennikarza, dlaczego podczas każdego biegu wygląda, jakby cierpiał i umierał, odpowiedział "Nie miałem dość talentu by wygrywać i się uśmiechać". Emil Zatopek zmarł w Pradze 22 listopada 2000 r.

Na tegoroczną imprezę z naszego miasta wyjechała pięcioosobowa delegacja: Andrzej Mielnik, Marek Nędza, Radosław Haluk, Artur Uchnast i Andrzej Karnicki, który z naszej piątki okazał się najlepszym, zajmując 33. miejsce. Lecz wszyscy nasi zawodnicy ukończyli bieg poniżej wymaganego czasu 2 godz. i 45 min. Gratulujemy!

Fotogaleria z 9. Biegu Emila Zatopka, 17 września 2011 r. www.mk.koprivnice.org

"Zatopek" po raz dziewiąty (Ilość zdjęć w galerii: 4)

23

WRZ

2014

2564

razy

czytano

2244/2736

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.