"Zatopek" po raz dziewiąty

"Zatopek" po raz dziewiąty

Już po raz dziewiąty, zostaliśmy zaproszeni do biegu Emila Zatopka w zaprzyjaźnionym, czeskim mieście Koprivnice. Bieg na 22,3 km w terenie górzystym, dla nieżyjącego już mistrza, pewnie nie stanowiłby problemu.  „Czeska Lokomotywa” - tak mawiano w świecie o Zatopku, którego filozofia startu była prosta "Jeśli zaczniesz zastanawiać się nad tym, czy wytrzymasz takie tempo, to na pewno go nie wytrzymasz".

Emil Zatopek urodził się w morawsko-śląskim regionie, w małym miasteczku Koprivnica. W wieku 16 lat rozpoczął pracę w fabryce obuwia Bata. W tym samym czasie fabryka była sponsorem biegu na 1500 m. Zatopek, bez przygotowania, na 100 startujących, zajął II miejsce i rozpoczął karierę biegacza. Już cztery lata później, jako pierwszy Czech pokonał dystans 5000 m w czasie poniżej 15 min. Na Olimpiadzie w Londynie zdobył złoto na dystansie 10000 m i srebro na 5000 m. W 1952 roku poprawił rekord świata na 25000 m i 30000 m, dwa lata później na ME w Bernie obronił złoty medal na 10000 m. W 1954 r. ustanowił rekord świata na 5000 m i 10000 m (pierwszy w historii wynik poniżej 29 min.) W 1997 roku został ogłoszony najlepszym czeskim lekkoatletą, a w 1999 r. najlepszym olimpijczykiem. Na pytanie dziennikarza, dlaczego podczas każdego biegu wygląda, jakby cierpiał i umierał, odpowiedział "Nie miałem dość talentu by wygrywać i się uśmiechać". Emil Zatopek zmarł w Pradze 22 listopada 2000 r.

Na tegoroczną imprezę z naszego miasta wyjechała pięcioosobowa delegacja: Andrzej Mielnik, Marek Nędza, Radosław Haluk, Artur Uchnast i Andrzej Karnicki, który z naszej piątki okazał się najlepszym, zajmując 33. miejsce. Lecz wszyscy nasi zawodnicy ukończyli bieg poniżej wymaganego czasu 2 godz. i 45 min. Gratulujemy!

Fotogaleria z 9. Biegu Emila Zatopka, 17 września 2011 r. www.mk.koprivnice.org

"Zatopek" po raz dziewiąty (Ilość zdjęć w galerii: 4)