Jesienny zew natury

Jesienny zew natury

Stowarzyszenie Speleo-Myszków zainaugurowało swój jesienny sezon edukacji ekologicznej. W ciepły, piątkowy poranek, 23 września, wraz z 40 osobową grupą dzieci i młodzieży z dwóch myszkowskich szkół, speleolodzy członkowie stowarzyszenia wyruszyli w samo serce Jury Krakowsko-Częstochowskiej na wspólne warsztaty ekologiczne. Zajęcia realizowane są w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia pt. "Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska", dofinansowanego z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Na pierwsze spotkanie z piękną przyrodą Jury zaproszeni zostali uczniowie SP nr 4 i SP nr 7 z Myszkowa, szkół z którymi stowarzyszenie współpracuje na polu ekologii i prehistorii naszego regionu. Bardzo sympatyczna i pełna energii grupa młodych ludzi raźnym krokiem wkroczyła do ukrytego świata jurajskich podziemi, aby poznać to co niedostępne dla przeciętnego turysty oraz przeżyć nietypową lekcję ekologii, wśród ostańców, gęstych lasów i oczywiście jurajskich jaskiń. Uczniowie uzbrojeni w sprzęt speleologiczny odwiedzili jaskinię położoną w Sokolich Górach k. Olsztyna, gdzie w bezpośredni sposób mogli zaznajomić się z przedmiotem swych zajęć. Lekcja przeprowadzona nie w szkolnej sali, a we wnętrzu jurajskiej jaskini pobudziła wyobraźnię i pozwoliła na utrwalenie w pamięci rzeczy i zjawisk, obok których często przechodzi się obojętnie, a które wymagają dbałości i ochrony.

Jak podkreślają członkowie Speleo-Myszków, ideą warsztatów jest zaciekawienie młodych ludzi tematyką nie tylko jurajskiego krasu podziemnego, lecz przede wszystkim pobudzenie wrażliwości ekologicznej i zainteresowania własnym regionem. W trakcie warsztatów uczniowie poznali występujące na Jurze zjawiska krasowe, ich typy, jak również historię i geologię ich powstawania. W warsztatach speleologów wspomagał jurajski przewodnik terenowy, dzięki któremu młodzi ludzie mogli dowiedzieć się wielu cennych informacji na temat regionu w którym mieszkają, jak również otaczającego ich świata fauny i flory. Jednym z ważnych punktów programu było spotkanie z ratownikiem medycznym, który profesjonalnie i sprawnie omówił z uczestnikami zajęć podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz reanimowania poszkodowanych osób. Oby wiedza ta pozostała jedynie teorią… którą należy po prostu znać. Podsumowaniem jurajskiej części warsztatów ekologicznych była wizyta na Pustyni Siedleckiej, gdzie po trudach całodniowej przygody każdy mógł skosztować kiełbaski własnoręcznie upieczonej nad ogniskiem. Dla naszych młodych ekologów była to pierwsza z dwóch części warsztatów, w których biorą udział. Drugie spotkanie odbędzie się w Tatrach, a tam zaplanowano spotkania z ratownikami górskimi, przyrodnikami z TPN, instruktorami taternictwa oraz przygodę tym razem w tatrzańskich jaskiniach.

Drugi taki cykl warsztatów czeka młodych myszkowian już w październiku. Do wspólnej nauki i zabawy z jaskiniami Speleo-Myszków zaprosiło uczniów z SP nr 1 i SP nr 3. Nie jest to ani początek ani też koniec jaskiniowej przygody i nauki przez zabawę organizowanej dla dzieci i młodzieży naszego regionu. Zajęcia tego typu stowarzyszenie prowadzi z powodzeniem od kilku lat i cieszą się one naprawdę dużym zainteresowaniem. Oby tak dalej, a środowisko naturalne ma szansę doczekać się ludzi świadomych ekologicznie i dbających o jego właściwy stan.

Jesienny zew natury (Ilość zdjęć w galerii: 10)