Warsztaty w Tatrach

Warsztaty w Tatrach

Stowarzyszenie Speleo-Myszków kontynuuje swoją pracę na rzecz edukacji ekologicznej dzieci i młodzieży z Myszkowa. W środę 28 września, licząca 40 uczniów gromada młodych turystów wyjechała do Zakopanego. Dzieci i młodzież z SP4 i SP7 z Myszkowa, wraz z nauczycielami oraz opiekunami ze stowarzyszenia rozpoczęli w ten sposób drugą część warsztatów edukacji ekologicznej, realizowanych w ramach autorskiego projektu stowarzyszenia "Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska", dofinansowanego z PO FIO.

Celem ekologicznej wędrówki były najwyższe góry Polski - Tatry, oraz ich pełne tajemniczości podziemia, które nasi eko-turyści zamierzali poznać i porównać z jaskiniami, które kilka dni wcześniej zwiedzali na Jurze. Zanim jednak zeszli do podziemia odwiedzili bazę ratowników TOPR, aby dowiedzieć się ważnych informacji nt. górskich i jaskiniowych wędrówek. Poznali ponad stuletnią i niezwykle ciekawą historię tej organizacji, zasady zachowania bezpieczeństwa na szlaku oraz sprzęt używany w codziennej pracy ratowników górskich. Potem nastąpiła seria pytań. Było ich tak dużo, że zazwyczaj bardzo "kondycyjni" ratownicy niemal opadli z sił chcąc odpowiedzieć na każde z nich. Zasłyszane w TOPR-ze informacje będą cenną nauką dla przyszłych samodzielnych turystów górskich oraz jaskiniowych.

Drugi dzień warsztatów był spotkaniem z naturą w Tatrzańskim Parku Narodowym. W pięknej Dolinie Kościeliskiej, pod okiem instruktorów taternictwa jaskiniowego, uczestnicy eko-warsztatów zwiedzili tatrzańskie jaskinie: Mroźną, Raptawicką oraz Mylną. Mając do dyspozycji kaski ochronne oraz oświetlenie jaskiniowe mieli możliwość zaznajomienia się z występującym w Tatrach krasem jaskiniowym i odbyć ciekawą, bezpośrednią lekcję ekologii.

Dzień trzeci to wizyta w siedzibie TPN, bardzo interesujący wykład przewodnika tatrzańskiego o górskiej przyrodzie, zwiedzanie muzeum przyrodniczego, a następnie wspólna wycieczka Doliną Strążyską ku wodospadowi Siklawica Strążyska. Do Myszkowa wszyscy wrócili cało i zdrowo, pełni ciekawych doznań i sporej dawki nowych informacji.

Jednak to co naprawdę cieszy i daje członkom Speleo-Myszków pozytywną energię do dalszej pracy z dziećmi i młodzieżą, to zasłyszane od uczestników warsztatów słowa, którzy między sobą lub do swoich rodziców mówili po powrocie: "To była moja najlepsza wycieczka w życiu...", "Chcę zostać speleologiem...".

Warsztaty w Tatrach (Ilość zdjęć w galerii: 13)