93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

10 listopada z więzienia w Magdeburgu wychodzi na wolność Józef Piłsudski, który z rąk Rady Regencyjnej otrzymuje pełnię władzy wojskowej. 11 listopada Piłsudski obejmuje władzę jako przywódca na ziemiach polskich. Także 11 listopada 1918 roku Niemcy podpisują akt kapitulacji. Tym samym, trzej zaborcy Polski przyznają, że poniosły klęskę w I Wojnie Światowej. Znaczącym jest fakt, że władzę, Naczelnik Państwa, otrzymuje nie z nadania państw centralnych czy Rosji. Józef Piłsudski otrzymuje władzę od narodu, który wierzy, że jest to jedyny człowiek, który zapanuje nad emocjami społecznymi, utrzyma porządek i przeprowadzi państwo polskie przez trudny okres.

Po 93 latach odzyskania przez Polskę niepodległości jesteśmy już w zupełnie innym miejscu, lecz w dalszym ciągu, trudno Polakom zapanować na emocjami. Wydarzenia w Warszawie świadczą, przynajmniej dla niektórych, o braku zrozumienia czym jest demokracja. To nie jest wolność absolutna, to umiejętność konsumowania wolności. W miejscu gdzie zaczynają się prawa drugiego człowieka, tam kończy się wolność każdego z nas.
Na szczęście w Myszkowie uroczystości przebiegały w świątecznym nastroju. Jak co roku, w Kościele św. Stanisława Biskupa Męczennika została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę. Licznie zgromadzone poczty sztandarowe, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych w osobach: Posła na Sejm RP Jadwigi Wiśniewskiej, Marszałka Sejmiku Wojewódzkiego Mariusza Kleszczewskiego, Burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka, Starosty Powiatu Myszkowskiego Wojciecha Pichety, radnych samorządowych, uczniowie szkół myszkowskich i delegacje organizacji społecznych przeszły pod pomnik Poległych za Ziemię Myszkowską.

Dzisiaj, nasza energia nie musi być skierowana na walkę, lecz na działanie, nakierowane na dbałość o rozwój, na kultywowanie naszych atutów niezależności, patriotyzmu, solidarności, pracowitości, wizjonerstwa, cech, które cenią na świecie i których nam zazdroszczą
- mówił do zgromadzonych pod pomnikiem burmistrz Żak. Złożeniem kwiatów i wysłuchaniem pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Eskadra” zakończyły się uroczystości pod pomnikiem.

93. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości (Ilość zdjęć w galerii: 9)