W minionym tygodniu strażacy powiatu myszkowskiego wyjeżdżali do 92 pożarów traw na nieużytkach i łąkach.
Zaangażowanych w akcję gaśniczą zostało 185 zastępów straży pożarnych. Do tego typu zdarzeń dochodziło w każdej z gmin powiatu, najczęściej jednak w Koziegłowach (49 pożarów, udział w akcji 113 zastępów), Poraju (18 pożarów, udział w akcji 29 zastępów), Myszkowie (14 pożary, udział w akcji 24 zastępów). Duża liczba interwencji stanowi dla straży pożarnych znaczny wysiłek organizacyjny jak również finansowy, którego skutki poniosą samorządy gmin oraz budżet państwa.
Większość z tych pożarów spowodowanych jest fatalnym w skutkach zwyczajem wypalania suchej roślinności. Działania te powodują powszechnie znane negatywne skutki. Mimo to są nagminne. Przypominamy, że wypalając suchą roślinność :
- powodujesz zagrożenie niekontrolowanego rozprzestrzenienia się ognia, których skutki często przerastają wyobraźnię sprawców;
Po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W sprzyjających warunkach, takich jak silny wiatr, nagromadzenie materiału palnego, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Co roku w pożarach wywołanych wypalaniem traw giną ludzie.
- wprowadzasz do atmosfery dym i szkodliwe produkty spalania;
Podczas spalania, oprócz dymu, powstają związki szkodliwe – tlenek węgla, tlenki siarki, azotu, itd.
- wyjaławiasz glebę i zabijasz życie biologiczne;
Wysoka temperatura niszczy większość żywych organizmów, narusza strukturę gleby, zahamowuje rozkład resztek roślinnych oraz asymilację azotu z powietrza.
- narażasz się na sankcje karne;
Ustawa o ochronie przyrody, ustawa o lasach oraz ustawa o ochronie przeciwpożarowej zabraniają wypalania roślinności na łąkach, nieużytkach, przy szlakach komunikacyjnych. Wobec osób nieprzestrzegających zakazu policja, straż miejska oraz straż pożarna będą wyciągać konsekwencje.
Za wypalanie traw grożą także dotkliwe kary finansowe nakładane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w postaci zmniejszenia od 3 do 20%, a w skrajnych przypadkach nawet odebrania, należnej wysokości wszystkich rodzajów dopłat bezpośrednich za dany rok.
Apelujemy o rozsądek.
Rzecznik Prasowy
bryg. Sebastian Jurczyk