Tydzień Europejski w ZSP 5

Tydzień Europejski w ZSP 5

5 maja 2008 roku w ZSP nr 5 odbyły się uroczyste obchody Święta Narodowego 3 Maja. W obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm RP – Jadwiga Wiśniewska, Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Częstochowie – Urszula Bauer, z-ca Burmistrza Miasta Myszkowa – Rafał Gil, Kierownik Wydz. Edukacji Kultury i Sportu – Krystyna Jasińska, z-ca Kierownika Wydz. Edukacji Kultury i Sportu – Jolanta Kempa, Ks. Kanonik – Stefan Jachimczak – proboszcz parafii p.w. Św. Stanisława BM, Ks. Jan Batorski- proboszcz parafii NNMP, doradca metodyczny WOM – Maria Wasik – Tyrała, dyrektorzy szkół myszkowskich, lokalne media oraz społeczność uczniowska.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12.00 na dużej sali gimnastycznej. Po wprowadzeniu szkolnych sztandarów, odśpiewaniu hymnów, przybyłych gości powitała Dyrektor ZSP nr 5 – mgr Aleksandra Okraska. Następnie głos zabrała poseł na Sejm – Jadwiga Wiśniewska, która zwróciła się do zebranej młodzieży z gorącym apelem o poszanowanie narodowych symboli i propagowanie patriotycznych postaw. W części oficjalnej uczniowie gimnazjum pod kierunkiem nauczycieli: Grażyny Wróblewskiej – Ludwig , Ewy Lenartowicz, Joanny Rutkowskiej i Justyny Zwolińskiej zaprezentowali montaż poetycki „ Majowa Jutrzenka”. Na część artystyczną złożyła się rekonstrukcja obrad Sejmu Wielkiego , tańce w tym polonez, pieśni z okresu Oświecenia. Zebrani mieli okazję uczestniczyć w atrakcyjnej lekcji historii, na której poznali przykłady umiłowania wolności i świadectwa wielkiego patriotyzmu przodków. Imprezie towarzyszyła refleksja nad współczesnym rozumieniem postaw patriotycznych. Oprawa plastyczna – XVIII wieczne kamienice warszawskie, przygotowana przez mgr Agatę Będkowską, stanowiła uzupełnienie prezentowanego wydarzenia.

Po akademii młodzież szkolna wzięła udział w debacie panelowej na temat : „ Czy warto po raz kolejny obchodzić to samo święto państwowe”, przygotowanej przez doktora Jarosława Durke.