Dni Ziemi z akcentem recyklingu

Dni Ziemi z akcentem recyklingu

Tegoroczne obchody Dni Ziemi 22 kwietnia związane były z oszczędzaniem surowców naturalnych oraz segregacją odpadów.

Poprzez trwające przez cały rok zbiórki surowców wtórnych – makulatury, puszek, baterii uczniowie ZSP nr 5 zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest prowadzenie selektywnej zbiórki odpadów. Temat ten jest poruszany na lekcjach przyrody oraz godzinach z wychowawcą. W okresie poprzedzającym Dni Ziemi nauczycielki SP nr 5 ogłosiły konkursy, które  przybliżyły hasło tegorocznych obchodów. Uczniowie mieli następujące zadania konkursowe:
1. Konkurs indywidualny na zbiórkę jak największej ilości nakrętek.
2. Konkurs grupowy- wykonanie zwierzątka z surowców wtórnych.
3. Każda klasa miała wykonać plakat promujący znaku recyklingu.

W związku z wdrażaniem ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która wejdzie w życie od 01.07.2013 r. temat przybliżyła uczniom Wioletta Dworaczyk - kierownik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej UM Myszkowa. Uczniowie chętnie wysłuchali ciekawej prelekcji zaproszonego gościa na temat nowej ustawy. Dowiedzieli się w jaki sposób należy segregować śmieci i do jakich pojemników je wrzucać oraz jakie to ma znaczenie dla środowiska oraz uzyskali informację dotyczącą opłat, które będą obowiązywały za segregowanie odpadów. Mamy nadzieję, że z tymi informacjami podzielą się ze swoimi znajomymi i rodzicami.

Na spotkaniu podsumowane zostały również ogłoszone konkursy, pani Elżbieta Gocyła z-ca dyrektora i zaproszony gość wręczyły zwycięzcom nagrody oraz dyplomy.
A oto wyniki:
• Zwierzątko z surowców wtórnych.
I miejsce kl.V b – pająk
II miejsce kl.  V d, VI a – krokodyl
III miejsce kl. IV a – ośmiornica
• Znaki recyklingu
I miejsce kl.V b „Dbaj o czystość środowiska”
II miejsce kl.IV b „Opakowania z aluminium”
• Najwięcej nakrętek zebrali uczniowie:
I miejsce Igor Całka  860 szt.
II miejsce Daria Furman 780 szt.
III miejsce Konrad Bułacz 580 szt.

Dni Ziemi z akcentem recyklingu (Ilość zdjęć w galerii: 3)