Jan Jerzy Kułakowski na stałe w Myszkowie

Jan Jerzy Kułakowski na stałe w Myszkowie

Tylu znakomitości świata polityki nasze miasto jeszcze nie widziało. A wszystko to za „sprawą” nieżyjącego, lecz wciąż Wielkiego Europejczyka Jana Jerzego Kułakowskiego. To właśnie jego imieniem, Miasto Myszków nazwało rondo przed Starostwem Powiatowym.

W poniedziałek, 25 czerwca na zaproszenie Burmistrza Miasta Myszkowa Włodzimierza Żaka odpowiedzieli: żona Zofia Wajs-Kułakowska wraz z córką Elżbietą i wnukiem, premierzy i przyjaciele Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek oraz europosłanka Róża Thun, Minister Środowiska i wychowanek Jana Kułakowskiego Marcin Korolec, europosłanka Małgorzata Handzlik, posłowie na Sejm RP Jadwiga Wiśniewska, Izabela Leszczyna i Artur Brymora, senator Jarosław Lasecki, Wicemarszałek Województwa Śląskiego Mariusz Kleszczewski Starosta Powiatu Myszkowskiego Wojciech Picheta, burmistrzowie i wójtowie powiatu myszkowskiego, radni Rady Miasta z przewodniczącą Haliną Skorek-Kawką, radni powiatowi, przedstawiciele spółek miejskich, instytucji, mieszkańcy Myszkowa, brać szkolna. Cała, uczestnicząca w uroczystościach reprezentacja, dowodzi szacunku i wielkiego oddania dla Jana Kułakowskiego. Ten szacunek i miłość przyjaciół, można było zobaczyć i usłyszeć podczas całej multimedialnej prezentacji, prowadzonej przez Różę Thun, a poświęconej bohaterowi poniedziałkowych uroczystości.
Nie da się mówić o Janie nie uśmiechając się. Zobaczcie, to jest rocznica Jego śmierci, a my opowiadamy anegdoty - mówiła R.Thun. Był człowiekiem kochającym młodzież, z tą waszą myszkowską bardzo się zaprzyjaźnił - wspominał premier Tadeusz Mazowiecki.

Jan Jerzy Kułakowski urodził się w Myszkowie, na Pohulance, gdzie w fabryce „Światowit” pracował jego ojciec. Wrócił do Myszkowa w 2000 roku, w rocznicę jubileuszu 50-lecia nadania praw miejskich naszemu miastu. Jan Jerzy Kułakowski to symbol współczesnej Europy.
Dumni jesteśmy, że urodził się w naszym mieście oraz, że przyjął tytuł Honorowego Obywatela Miasta Myszkowa. Dziś, w ten skromny sposób pragniemy wyrazić słowa podziękowania także za to, że za Jego to sprawą Myszków może gościć autorytety demokratycznej Polski - mówił burmistrz Myszkowa Włodzimierz Żak. Na zakończenie uroczystości odbyła się debata, w której rolę pytających wzięła na siebie nasza młodzież, a debatę poprowadziła europosłanka Małgorzata Handzlik. To poniedziałkowe południe było dla naszego miasta nie lada wydarzeniem, po którym pozostanie świadomość, że nawet małe miasta mają wielkich ludzi.