Emocjonująca wizyta w Danii

Emocjonująca wizyta w Danii

„Emocje pozwalają przełamywać granice” - to hasło z w znaczeniu dosłownym towarzyszyło uczestnikom wizyty partnerskiej nauczycieli  ZSP nr 5 Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 5 im. H. Sienkiewicza w szkole w Vejen (Dania). To kolejny z elementów projektu Comenius, realizowanego od września 2013 r. w naszej szkole. Ponieważ motywem przewodnim są emocje, to ich nazywanie, przeżywanie, radzenie sobie w różnych sytuacjach, stanowi bazę do tworzenia przez uczniów prac plastycznych, scenek dramowych, przekazów multimedialnych (krótkich filmów).

Zgodnie z ideą międzynarodowego programu „Uczymy się przez całe życie” spotkania nauczycieli ze szkół partnerskich pozwalają na wymianę doświadczeń z zakresu komunikacji językowej, dydaktyki i kultury poszczególnych państw. Poznaliśmy elementy systemu edukacji funkcjonującego w Danii, w tym formy kształcenia specjalnego oraz opieki nad uczniami z deficytami. Mogliśmy obserwować zajęcia w szkole dla uczniów wyrównujących braki programowe, tzw. „10 klasa” – przygotowująca do podjęcia nauki zawodu lub kontynuowania edukacji w szkole średniej. Rozmawialiśmy o sposobach organizowania uczniom czasu wolnego – przykłady zajęć pozalekcyjnych. Występ szkolnego zespołu muzyczno-wokalnego przekonał nas, że emocje towarzyszące młodym ludziom bez względu na narodowość są podobne.

Wyjazd to również okazja do poznania kultury i walorów turystycznych odwiedzanych regionów. Dzięki uprzejmości gospodarzy gościliśmy w domach nauczycieli, kosztowaliśmy regionalnych potraw. Mieliśmy też okazję zwiedzić Muzeum H.Ch. Andersena w rodzinnym Odense i miasto Ribe, leżące nad kanałem prowadzącym do Morza Północnego, słynące z zabytkowej starówki oraz Muzeum Wikingów.

Doświadczyliśmy wielu pozytywnych emocji i wróciłyśmy z przekonaniem, że warto uczestniczyć w projektach edukacyjnych służących podniesieniu kompetencji nauczycieli i rozwojowi kreatywności uczniów.

Tak swoje wrażenia podsumowały uczestniczki wyjazdu: z-ca dyr. Elżbieta Gocyła i koordynatorki projektu: Jolanta Pucek, Marta Szewczyk i Agnieszka Zimna

Emocjonująca wizyta w Danii (Ilość zdjęć w galerii: 5)

2042/3392