Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Zapraszamy do konkursu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zapraszamy do konkursu

W tym roku minie 35 lat od 13 grudnia 1981 roku, kiedy to gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego w Polsce. Chociaż dziś tę decyzję najczęściej ocenia się krytycznie, to nie brakuje głosów biorących w obronę postępowanie ówczesnych władz PRL.

W okresie dzielącym nas od niedzieli 13 grudnia, powstało sporo opracowań historycznych dotyczących stanu wojennego. Wśród nich znajduje się literatura pamiętnikarska i wspomnieniowa, publikacje naukowe i popularnonaukowe omawiające zarówno aspekt międzynarodowy, jak i krajowy tamtych wydarzeń. Coraz częściej znajdujemy opracowania poruszające tematykę stanu wojennego w kontekście regionalnym.

Niezależnie od oceny faktów związanych z 13 grudnia 1981 roku, stan wojenny pozostaje jednym z najważniejszych wydarzeń naszej historii najnowszej. Zapadł głęboko w pamięci wszystkich Polaków jako czas szczególny, nie tylko w sensie ogólnonarodowym, ale także regionalnym i lokalnym. Pozostaje ważną częścią pamięci zbiorowej Polaków. Bardzo często jest też elementem wspomnień osobistych. Dlatego też spojrzenie na stan wojennym po 35 latach może okazać się ciekawe i pouczające, zwłaszcza jeśli zawęzimy pole obserwacji do historii lokalnej ziemi myszkowskiej. W ostatnich latach pojawiło się już kilka artykułów o charakterze wspomnieniowym. Stan wojenny przywoływany był podczas różnych uroczystości rocznicowych w Myszkowie. Dlatego też chcielibyśmy przypomnieć historię tamtych czasów i ogłosić, że w grudniu 2016 roku odbędzie się konferencja naukowa poświęcona rocznicy stanu wojennego. Do współpracy zapraszamy historyków, socjologów, politologów, pedagogów, nauczycieli i wszystkich zainteresowanych tematem.

Jednocześnie ogłaszamy konkurs na najciekawsze i najbardziej wartościowe wspomnienie własnych przeżyć z okresu stanu wojennego, mających związek z Myszkowem. Do konkursu mogą przystąpić wszyscy chętni. Szczególnie zapraszamy uczestników bezpośrednich wydarzeń z lat 1981-1983. Oprócz osób prywatnych, do udziału w konkursie zapraszamy też szkoły, których uczniowie będą mogli wykazać się w grupach, czy też indywidualnie, umiejętnością stosowania bardzo popularnej metody historii mówionej (oral history). Młodzi ludzie dzięki spotkaniom ze świadkami historii będą mogli przygotować prace pisemne w formie autoryzowanego wspomnienia, opowieści, wywiadu. Wyłonione w konkursie najlepsze prace, zostaną zaprezentowane podczas konferencji naukowej i opublikowane w 3 numerze „Zeszytów Myszkowskich” w 2017 roku.

Prace zgłoszone do konkursu nie powinny przekraczać 40 tysięcy znaków, tj. około 20 stron znormalizowanego tekstu (czcionka Times New Roman rozmiar 12, interlinia 1½ wiersza).

Osoby zainteresowane czynnym uczestnictwem w konferencji (wygłoszeniem referatu lub komunikatu) proszone są o przesłanie proponowanego tematu i abstraktu wystąpienia na adres e-mail promocja@miastomyszkow.pl do dnia 15 listopada br. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do wyboru zgłoszonych tematów.

Konferencja oraz konkurs odbędą się pod patronatem:
Burmistrza Miasta Myszkowa
Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego
Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie

10

CZE

2016

2422

razy

czytano

979/2764

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Źródło: internet

Zdjęcie: Źródło: internet

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.