Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Myszków Rozwija możliwości

miastomyszkow.pl

Mapa

strony

Aktualności

Gimnazjalista z "trójki" laureatem konkursu naukowego

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gimnazjalista z "trójki" laureatem konkursu naukowego

W dniach 18-21.10.2017r. w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni odbyła się kolejna, VI już edycja święta pasjonatów nauki i innowacji - Gdynia E(x)plory Week. W programie najważniejszym wydarzeniem był finał największego w Polsce konkursu naukowego dla młodzieży w wieku 13-20 lat, w trakcie którego zaprezentowano 35 projektów naukowych wybranych spośród 160 z całej Polski. Nagrody przyznawało ogólnopolskie Jury złożone z 20 uznanych ekspertów i autorytetów naukowych. Zwycięzcy walczyli o stypendia naukowe, programy mentorskie oraz wyróżnienia w postaci udziału w najbardziej prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych dla młodzieży: Intel ISEF w USA, Infomatrix w Rumunii, Milset EXPO Sciences Europe.

W finale konkursu brał udział - jako jeden z najmłodszych uczestników - Mikołaj Włochowicz uczeń trzeciej klasy Gimnazjum Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi im. C. K. Norwida w Myszkowie wraz z opiekunem naukowym projektu mgr Barbarą Chorodecką. Projekt naukowo-badawczy opracowany przez Mikołaja pt. „Biopolimery pochodzenia roślinnego” otrzymał dwie nagrody - nagrodę specjalną przewodniczącej Jury prof. dr hab. Barbary Liberdy w postaci wyróżnienia oraz nagrodę ekspertów w postaci akredytacji uprawniającej do reprezentowania Polski w  międzynarodowym konkursie naukowym Milset EXPO Sciences Europe.

- Celem mojego projektu było stworzenie ekologicznych i w pełni biodegradowalnych tworzyw, których rozkład nie miałby wpływu na ekosystemy, a one same stałyby się zamiennikami polimerów wytwarzanych z ropy naftowej, przy produkcji, których powstają ogromne ilości odpadów oraz spali i trucizn. Produkcja polimerów zgodnie z założeniem projektu nie wprowadza szkodliwych związków w środowisko naturalne. W produkcji wykorzystuję bogate w skrobię odpadki żywnościowe – skórki po ziemniakach i bananach - opisuje swój projekt autor. Uzyskane tworzywa są warte uwagi, ponieważ stworzone są ze źródeł odnawialnych, technologia jest praktycznie bezodpadowa, koszt wyrobu tworzywa jest niewielki, a co najważniejsze otrzymany produkt jest w pełni bezpieczny dla człowieka oraz środowiska dodaje Mikołaj.

Sukces „młodego naukowca” jest niewątpliwie dużym osiągnięciem biorąc pod uwagę, że uczestnicy konkursu prezentowali bardzo wysoki poziom, a Gdynia E(x)plory Week to największe w Polsce wydarzenie promujące naukę i nowoczesne technologie, które Fundacja Zaawansowanych Technologii organizuje wraz z Pomorskim Parkiem Naukowo-Technologicznym Gdynia od 2013 r. wyjaśnia opiekun naukowy.

Gdynia E(x)plory Week to niezwykle bogaty program skierowany do młodzieży szkolnej, nauczycieli, studentów, start-upów, innowacyjnych firm, naukowców, przedstawicieli mediów, władz samorządowych i centralnych oraz wszystkich pasjonatów nauki i nowych technologii.

- Możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu i reprezentowania szkoły oraz miasta była dla nas dużym przeżyciem i wyróżnieniem - opiekun naukowy p. Barbara Chorodecka.

08

LIS

2017

2795

razy

czytano

709/2763

miastomyszkow.pl

Zdjęcie: Miasto Myszków z lotu ptaka.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Galeria filmów.

Galeria zdjęć

Zdjęcie: Urząd Miasta Myszków
Zdjęcie: Galeria zdjęć.

Galeria filmów

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Pytanie do burmistrza

Zgłoś usterkę

Newsletter

Ukryj moduł.